MENOMINEE MAROONS
Historical Michigan high school football scores since 1950
Copyright 1995-2014 BusStop Computing. All rights reserved.

YEAR   ENROLL   W-L-T   AVE.   PF-PA   *
2014 B (532) 0-0 .000 0-0
2013 B (501) 13-1 .929 645-195 *
2012 B (539) 11-2 .846 464-208 *
2011 B (584) 9-3 .750 533-249 *
2010 B (555) 9-4 .692 425-240 *
2009 B (561) 9-3 .750 350-209 *
2008 B (584) 5-5 .500 238-235
2007 B (559) 14-0 1.000 528-155 *
2006 B (579) 14-0 1.000 539-44 *
2005 B (653) 11-2 .846 474-133 *
2004 B (674) 7-3 .700 282-135 *
2003 B (713) 9-1 .900 400-155 *
2002 B (694) 10-2 .833 344-138 *
2001 B (666) 8-2 .800 331-210 *
2000 B (713) 6-4 .600 261-201 *
1999 B (771) 11-2 .846 446-185 *
1998 B (798) 11-2 .846 513-229 *
1997 B (804) 10-1 .909 370-170 *
1996 B (797) 6-4 .600 170-156 *
1995 B (797) 4-5 .444 136-176
1994 B (799) 8-3 .727 300-134 *
1993 B (736) 6-2 .750 261-145 *
1992 B (688) 1-8 .111 130-227
1991 B (647) 6-5 .545 200-173
1990 B (629) 5-4 .556 207-99
1989 B (611) 5-3 .625 131-145 *
1988 B (660) 7-3 .700 256-161 *
1987 B (742) 7-2 .778 192-151 *
1986 B (751) 7-2 .778 223-118 *
1985 B (801) 6-3 .667 155-154 *
1984 B 5-4 .556 213-168
1983 B 6-3 .667 145-89 *
1982 B 8-3 .727 266-178 *
1981 B 8-1 .889 254-88 *
1980 B 8-1 .889 279-116 *
1979 B 6-3 .667 229-174 *
1978 B 5-4 .556 146-154
1977 B 5-4 .556 153-131
1976 B 6-3 .667 157-93 *
1975 B 4-5 .444 155-141
1974 B 1-8 .111 72-205
1973 B 3-6 .333 67-154
1972 B 1-5 .167 52-118
1971 B 8-1 .889 201-81 *
1970 B 4-5 .444 102-132
1969 B 7-2 .778 162-97 *
1968 B 8-1 .889 254-78 *
1967 B 8-1 .889 191-58 *
1966 B 0-9 .000 207-108
1965 B 5-4 .556 88-109
1964 B 4-5 .444 114-206
1963 A 2-6 .250 45-185
1962 A 3-5 .375 84-138
1961 B 2-6 .250 76-147
1960 B 1-6-1 .187 81-178
1959 B 4-4 .500 119-114
1958 B 7-1 .875 181-74 *
1957 B 5-1-2 .750 178-66 *
1956 B 4-3-1 .562 186-147
1955 B 2-5-1 .312 65-105
1954 B 1-0 1.000 7-6
376-196-5 .656 36 of 61 *

2014   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Antigo (WI) 0-0
Sep 05 ????? 0-0
Sep 12 Pontiac Notre Dame Prep 0-0
Sep 19 Gladstone 0-0 Great-Northern-UP
Sep 26 Kingsford 0-0 Great-Northern-UP
Oct 03 Escanaba 0-0 Great-Northern-UP
Oct 10 ????? 0-0
Oct 17 Marinette (WI) 0-0
Oct 24 Marquette 0-0 Great-Northern-UP
 
2013   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Antigo (WI) W 20-0
Sep 06 Milwaukee (WI) Riverside W 42-7
Sep 13 Harbor Beach W 40-21
Sep 20 Gladstone W 56-6 Great-Northern-UP
Sep 27 Kingsford W 42-13 Great-Northern-UP
Oct 04 Escanaba W 44-0 Great-Northern-UP
Oct 11 Marinette (WI) W 56-27
Oct 18 Milwaukee (WI) Madison/Custer W 62-12
Oct 25 Marquette W 51-7 Great-Northern-UP
Nov 01 Houghton W 63-6 ** Div-5 Pre-District **
Nov 08 Grayling W 47-14 ** Div-5 District **
Nov 15 Standish-Sterling W 49-27 ** Div-5 Regional **
Nov 22 Muskegon Oakridge W 59-28 ** Div-5 Semifinal **
Nov 29 Grand Rapids West Catholic L 14-27 ** Div-5 Final **
 
2012   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Antigo (WI) W 34-18
Aug 31 Milwaukee (WI) Riverside W 28-7
Sep 07 Harbor Beach W 46-25
Sep 14 Gladstone W 47-6 Great-Northern-UP
Sep 21 Kingsford L 13-14 Great-Northern-UP
Sep 28 Escanaba W 42-17 Great-Northern-UP
Oct 05 Marquette W 42-7 Great-Northern-UP
Oct 12 Marinette (WI) W 48-26
Oct 19 Petoskey W 22-17
Oct 26 Kingsley W 49-16 ** Div-5 Pre-District **
Nov 02 Kingsford W 48-14 ** Div-5 District **
Nov 09 Clare W 28-21 ** Div-5 Regional **
Nov 16 Grand Rapids West Catholic L 17-20 ** Div-5 Semifinal **
 
2011   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Antigo (WI) W 49-7
Sep 02 Milwaukee (WI) Riverside L 42-43
Sep 09 LaCrosse (WI) Logan W 53-24
Sep 16 Gladstone W 49-7 Great-Northern-UP
Sep 23 Kingsford W 48-14 Great-Northern-UP
Sep 30 Escanaba W 49-20 Great-Northern-UP
Oct 07 Marquette L 7-10 Great-Northern-UP
Oct 14 Marinette (WI) W 42-7
Oct 21 Traverse City Central W 41-34
Oct 28 Kingsley W 56-6 ** Div-5 Pre-District **
Nov 04 Grayling W 63-22 ** Div-5 District **
Nov 11 Grand Rapids West Catholic L 34-55 ** Div-5 Regional **
 
2010   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Wrightstown (WI) W 33-12
Sep 03 Kewaunee (WI) L 7-19
Sep 10 Rhinelander (WI) W 25-16
Sep 17 Gladstone W 41-20 Great-Northern-UP
Sep 24 Kingsford L 7-14 Great-Northern-UP
Oct 01 Escanaba W 28-14 Great-Northern-UP
Oct 08 Marquette L 14-17 Great-Northern-UP
Oct 15 Marinette (WI) W 55-20
Oct 22 Kingsley W 53-6
Oct 29 Reed City W 41-22 ** Div-5 Pre-District **
Nov 05 Grayling W 60-16 ** Div-5 District **
Nov 12 Morley-Stanwood W 41-40 ** Div-5 Regional **
Nov 19 Grand Rapids West Catholic L 20-24 ** Div-5 Semifinal **
 
2009   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Wrightstown (WI) W 21-7
Sep 04 Spooner (WI) W 42-7
Sep 11 Marshfield (WI) L 14-35
Sep 18 Gladstone W 38-21 Great-Northern-UP
Sep 25 Kingsford L 0-21 Great-Northern-UP
Oct 02 Escanaba W 32-31 Great-Northern-UP
Oct 09 Marquette W 39-6 Great-Northern-UP
Oct 16 Marinette (WI) W 27-20
Oct 23 Kingsley W 40-14
Oct 30 Elk Rapids W 42-15 ** Div-5 Pre-District **
Nov 06 Negaunee W 48-12 ** Div-5 District **
Nov 13 Clare L 7-20 ** Div-5 Regional **
 
2008   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Wrightstown (WI) W 30-28
Sep 05 Mequon (WI) Homestead L 0-17
Sep 12 Marshfield (WI) W 41-39
Sep 19 Rhinelander (WI) W 41-14
Sep 26 Kingsford L 21-42 Great-Northern-UP
Oct 03 Escanaba W 29-28 Great-Northern-UP
Oct 10 Marquette W 40-12 Great-Northern-UP
Oct 17 Marinette (WI) L 23-27
Oct 24 Gladstone L 0-14 Great-Northern-UP
Oct 31 Negaunee L 13-14 ** Div-5 Pre-District **
 
2007   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Wrightstown (WI) W 20-7
Aug 31 Mequon (WI) Homestead W 42-28
Sep 07 Plymouth (MN) Armstrong W 39-7
Sep 14 Madison (WI) Memorial W 50-12
Sep 21 Kingsford W 35-0 Great-Northern-UP
Sep 28 Escanaba W 53-14 Great-Northern-UP
Oct 05 Marquette W 18-13 Great-Northern-UP
Oct 12 Marinette (WI) W 28-14
Oct 19 Gladstone W 46-6 Great-Northern-UP
Oct 26 Manistee W 53-7 ** Div-5 Pre-District **
Nov 02 Elk Rapids W 41-0 ** Div-5 District **
Nov 09 Standish-Sterling W 41-20 ** Div-5 Regional **
Nov 16 Grand Rapids West Catholic W 41-20 ** Div-5 Semifinal **
Nov 23 Jackson Lumen Christi Catholic W 21-7 ** Div-5 Final **
 
2006   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Green Bay (WI) Southwest W 26-6
Sep 01 Medford (WI) W 28-6
Sep 08 Plymouth (MN) Armstrong W 50-6
Sep 15 Marinette (WI) W 39-7
Sep 22 Kingsford W 35-0 Great-Northern-UP
Sep 29 Escanaba W 28-7 Great-Northern-UP
Oct 06 Marquette W 50-0 Great-Northern-UP
Oct 13 Plymouth (MN) Wayzata W 33-6
Oct 20 Gladstone W 43-0 Great-Northern-UP
Oct 27 Elk Rapids W 62-0 ** Div-5 Pre-District **
Nov 03 Scottville Mason County Central W 35-0 ** Div-5 District **
Nov 10 Roscommon W 35-0 ** Div-5 Regional **
Nov 17 Saginaw Swan Valley W 34-0 ** Div-5 Semifinal **
Nov 24 Madison Heights Madison W 41-6 ** Div-5 Final **
 
2005   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Green Bay (WI) Southwest W 7-0
Sep 02 Medford (WI) W 32-12
Sep 09 Milwaukee (WI) Tech W 34-0
Sep 16 Marinette (WI) W 48-0
Sep 23 Kingsford W 35-8 Great-Northern-UP
Sep 30 Escanaba W 41-0 Great-Northern-UP
Oct 07 Marquette W 42-7 Great-Northern-UP
Oct 14 Plymouth (MN) Wayzata L 20-41
Oct 21 Gladstone W 56-6 Great-Northern-UP
Oct 28 Negaunee W 49-0 ** Div-5 Pre-District **
Nov 04 Roscommon W 47-7 ** Div-5 District **
Nov 11 Midland Bullock Creek W 34-13 ** Div-5 Regional **
Nov 18 Muskegon Oakridge L 29-39 ** Div-5 Semifinal **
 
2004   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Rice Lake (WI) L 21-42
Sep 03 Green Bay (WI) Southwest W 44-8
Sep 10 Kingsford L 0-35 Great-Northern-UP
Sep 17 Milwaukee (WI) Marshall W 51-0
Sep 24 Marinette (WI) W 33-0
Oct 01 Escanaba W 39-0 Great-Northern-UP
Oct 08 Marquette W 27-0 Great-Northern-UP
Oct 15 Seymour (WI) W 25-0
Oct 22 Gladstone W 35-3 Great-Northern-UP
Oct 29 Kingsford L 7-47 ** Div-4 Pre-District **
 
2003   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Rice Lake (WI) W 25-9
Sep 05 Green Bay (WI) Southwest W 46-27
Sep 12 Kingsford W 42-18 Great-Northern-UP
Sep 19 Milwaukee (WI) Marshall W 75-6
Sep 26 Marinette (WI) W 29-14
Oct 03 Escanaba W 33-14 Great-Northern-UP
Oct 10 Marquette W 40-0 Great-Northern-UP
Oct 17 Seymour (WI) W 28-21
Oct 24 Gladstone W 55-7 Great-Northern-UP
Oct 31 Kingsford L 27-39 ** Div-4 Pre-District **
 
2002   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Green Bay (WI) Southwest W 35-21
Sep 06 Alpena W 13-6
Sep 13 Marquette W 41-0 Great-Northern-UP
Sep 20 Kingsford L 14-28 Great-Northern-UP
Sep 27 Milwaukee (WI) Vincent W 48-8
Oct 04 Marinette (WI) W 29-14
Oct 11 Plymouth (MN) Armstrong W 18-0
Oct 18 Escanaba W 27-7 Great-Northern-UP
Oct 25 Gladstone W 37-12 Great-Northern-UP
Nov 01 Kingsford W 27-15 ** Div-4 Pre-District **
Nov 08 Gladwin W 42-0 ** Div-4 District **
Nov 15 Caro L 13-27 ** Div-4 Regional **
 
2001   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Green Bay (WI) Southwest W 39-21
Aug 31 Alpena W 40-6
Sep 07 Marquette W 23-21 Great-Northern-UP
Sep 14 Kingsford L 12-14 Great-Northern-UP
Sep 21 Milwaukee (WI) Vincent W 32-31
Sep 28 Marinette (WI) W 58-54
Oct 05 Plymouth (MN) Armstrong W 47-12
Oct 12 Escanaba W 32-13 Great-Northern-UP
Oct 19 Gladstone W 34-0 Great-Northern-UP
Oct 26 Kingsford L 14-38 ** Div-4 Pre-District **
 
2000   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 West Bend (WI) East W 21-6
Sep 01 Alpena W 42-0
Sep 08 Marquette W 40-27 Great-Northern-UP
Sep 15 Gladstone W 42-8 Great-Northern-UP
Sep 22 Kingsford L 0-12 Great-Northern-UP
Sep 29 Pulaski (WI) W 34-17
Oct 06 Marinette (WI) L 0-34
Oct 13 Escanaba W 34-28 Great-Northern-UP
Oct 20 Milwaukee (WI) Tech L 25-27
Oct 27 Kingsford L 23-42 ** Div-4 Pre-District **
 
1999   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 West Bend (WI) East W 39-14
Sep 03 Platteville (WI) W 42-21
Sep 10 Marquette W 43-13 Great-Northern-UP
Sep 17 Gladstone W 40-13 Great-Northern-UP
Sep 24 Kingsford W 40-7 Great-Northern-UP
Oct 01 Pulaski (WI) W 34-7
Oct 08 Marinette (WI) L 25-32
Oct 15 Escanaba W 35-7 Great-Northern-UP
Oct 22 Milwaukee (WI) Tech W 34-14
Oct 29 Bridgeport W 42-6 ** Div-4 Pre-District **
Nov 05 Cheboygan W 36-12 ** Div-4 District **
Nov 12 Coopersville W 20-16 ** Div-4 Regional **
Nov 19 Grand Rapids South Christian L 16-23 ** Div-4 Semifinal **
 
1998   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Mequon (WI) Homestead W 45-25
Sep 04 Rhinelander (WI) W 42-16
Sep 11 Schofield (WI) D.C. Everest L 34-55
Sep 18 Fond du Lac (WI) Springs W 53-26
Sep 25 Gladstone W 41-8 Great-Northern-UP
Oct 02 Kingsford W 41-21 Great-Northern-UP
Oct 09 Marquette W 47-7 Great-Northern-UP
Oct 16 Wausau (WI) West W 42-12
Oct 23 Escanaba L 27-34 Great-Northern-UP
Nov 06 West Branch Ogemaw Heights W 47-6 ** Class-BB Pre-Regional **
Nov 13 Petoskey W 32-6 ** Class-BB Regional **
Nov 20 Grand Rapids Catholic Central W 20-7 ** Class-BB Semifinal **
Nov 27 Haslett W 42-6 ** Class-BB Final **
 
1997   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Mequon (WI) Homestead W 28-13
Sep 05 Rhinelander (WI) W 28-14
Sep 12 Schofield (WI) D.C. Everest W 21-7
Sep 19 Fond du Lac (WI) Springs W 44-13
Sep 26 Gladstone W 41-14 Great-Northern-UP
Oct 03 Kingsford W 35-29 Great-Northern-UP
Oct 10 Marquette W 35-14 Great-Northern-UP
Oct 17 Wausau (WI) East W 60-20
Oct 24 Escanaba W 34-7 Great-Northern-UP
Nov 07 Kingsford W 20-0 ** Class-BB Pre-Regional **
Nov 14 West Branch Ogemaw Heights L 24-39 ** Class-BB Regional **
 
1996   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Sturgeon Bay (WI) W 20-7
Sep 06 Green Bay (WI) Southwest W 21-14
Sep 13 Oconomowoc (WI) W 22-14
Sep 27 Gladstone W 13-6 Great-Northern-UP
Oct 04 Kingsford L 0-26 Great-Northern-UP
Oct 11 Marquette W 34-0 Great-Northern-UP
Oct 18 Wausau (WI) West L 20-35
Oct 25 Escanaba L 7-26 Great-Northern-UP
Nov 01 Sault Sainte Marie W 27-0
Nov 08 Kingsford L 6-28 ** Class-BB Pre-Regional **
 
1995   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Sturgeon Bay (WI) W 16-6
Sep 01 Green Bay (WI) Southwest W 32-14
Sep 08 Oconomowoc (WI) L 14-33
Sep 22 Gladstone W 20-14 Great-Northern-UP
Sep 29 Kingsford L 8-29 Great-Northern-UP
Oct 06 Marquette L 12-13 Great-Northern-UP
Oct 13 Wausau (WI) West L 0-27
Oct 20 Escanaba L 6-28 Great-Northern-UP
Oct 27 Sault Sainte Marie W 28-12
 
1994   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Medford (WI) W 32-7
Sep 02 Green Bay (WI) Southwest W 20-12
Sep 16 Fond du Lac (WI) Springs L 12-13
Sep 23 Gladstone W 14-6 Great-Northern-UP
Sep 30 Kingsford L 0-21 Great-Northern-UP
Oct 07 Marquette W 42-6 Great-Northern-UP
Oct 14 Milwaukee (WI) Custer W 41-12
Oct 21 Escanaba W 34-20 Great-Northern-UP
Oct 28 open
Nov 04 Flint Powers Catholic W 55-7 ** Class-BB Pre-Regional **
Nov 11 West Branch Ogemaw Heights W 29-8 ** Class-BB Regional **
Nov 18 East Grand Rapids L 21-22 ** Class-BB Semifinal **
 
1993   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Medford (WI) L 28-31
Sep 03 Green Bay (WI) Southwest W 32-11
Sep 17 Fond du Lac (WI) Springs W 28-14
Sep 24 Gladstone W 41-14 Great-Northern-UP
Oct 01 Kingsford L 29-38 Great-Northern-UP
Oct 08 Marquette W 40-18 Great-Northern-UP
Oct 15 Ashland (OH) Mapleton W 35-7
Oct 22 Escanaba W 28-12 Great-Northern-UP
Oct 29 open
 
1992   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Brussels (WI) Southern Door L 6-27
Sep 11 Appleton (WI) Xavier L 9-13
Sep 18 Fond du Lac (WI) Springs L 20-35
Sep 25 Gladstone L 16-34 Great-Northern-UP
Oct 02 Kingsford L 6-41 Great-Northern-UP
Oct 09 Marquette W 34-6 Great-Northern-UP
Oct 16 Green Bay (WI) Notre Dame Academy L 12-26
Oct 23 Escanaba L 19-35 Great-Northern-UP
Oct 30 Marinette (WI) L 8-10
 
1991   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 06 Appleton (WI) Xavier W 20-0
Sep 13 Green Bay (WI) Notre Dame Academy W 28-20
Sep 20 Fond du Lac (WI) Springs L 7-14
Sep 27 Gladstone W 21-15 Great-Northern-UP
Oct 04 Kingsford L 0-14 Great-Northern-UP
Oct 11 Marquette L 16-21 Great-Northern-UP
Oct 18 Greendale (WI) W 13-6
Oct 25 Escanaba L 21-26 Great-Northern-UP
Nov 01 Marinette (WI) W 21-12
Nov 08 Saginaw Swan Valley W 32-18 ** Class-B Pre-Regional **
Nov 15 Kingsford L 21-27 ** Class-B Regional **
 
1990   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Racine (WI) Saint Catherine W 16-0
Sep 07 Appleton (WI) Xavier W 28-0
Sep 14 Fond du Lac (WI) Springs L 13-14
Sep 21 Gladstone L 26-30 Great-Northern-UP
Sep 28 Kingsford L 6-22 Great-Northern-UP
Oct 05 Marquette W 44-7 Great-Northern-UP
Oct 12 Greendale (WI) W 40-12
Oct 19 Escanaba W 21-0 Great-Northern-UP
Oct 26 Marinette (WI) L 13-14
 
1989   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 DePere (WI) Pennings W 12-6
Sep 08 Milwaukee (WI) North W 20-2
Sep 15 Fond du Lac (WI) Springs L 14-27
Sep 22 Gladstone L 24-28 A-B-C
Sep 29 Kingsford W 18-16 A-B-C
Oct 06 Marquette W 21-12 A-B-C
Oct 13 Ironwood W 22-13
Oct 20 Escanaba L 0-41 A-B-C
Oct 27 open
 
1988   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 DePere (WI) Pennings W 33-20
Sep 09 Milwaukee (WI) Washington W 20-8
Sep 16 Fond du Lac (WI) Springs L 14-26
Sep 23 Gladstone W 15-12 A-B-C
Sep 30 Kingsford L 26-28 A-B-C
Oct 07 Marquette W 54-0 A-B-C
Oct 14 Ironwood W 41-12
Oct 21 Escanaba W 28-20 A-B-C
Oct 28 Marinette (WI) W 17-15
Nov 04 Cheboygan L 8-20 ** Class-B Pre-Regional **
 
1987   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Iron River West Iron County W 26-21 A-B-C
Sep 11 Marquette W 6-0 A-B-C
Sep 18 open
Sep 25 Gladstone W 28-22 A-B-C
Oct 02 Kingsford W 28-8 A-B-C
Oct 09 Escanaba L 7-21
Oct 16 Fond du Lac (WI) Springs W 15-14
Oct 23 Ironwood W 44-32 A-B-C
Oct 30 DePere (WI) Pennings W 26-13
Nov 06 Chesaning L 12-20 ** Class-B Pre-Regional **
 
1986   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 DePere (WI) Pennings W 29-6
Sep 05 Marquette W 24-6 A-B-C
Sep 12 Fond du Lac (WI) Springs L 6-17
Sep 19 Gladstone W 19-12 A-B-C
Sep 26 Kingsford W 21-7 A-B-C
Oct 03 Escanaba W 27-0
Oct 10 Iron River West Iron County W 42-13 A-B-C
Oct 17 Ironwood W 42-14 A-B-C
Oct 24 open
Nov 07 Cheboygan L 13-43 ** Class-B Pre-Regional **
 
1985   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 DePere (WI) Pennings W 21-20
Sep 06 Marquette W 30-14 A-B-C
Sep 13 Fond du Lac (WI) Springs L 15-20
Sep 20 Gladstone L 7-33 A-B-C
Sep 27 Kingsford W 28-7 A-B-C
Oct 04 Escanaba W 12-6 A-B-C
Oct 11 Cudahy (WI) W 7-6
Oct 25 Appleton (WI) Xavier W 21-14
Nov 01 Marinette (WI) L 14-34
 
1984   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Racine (WI) Saint Catherine W 28-14
Sep 07 Marquette L 21-28 A-B-C
Sep 14 Fond du Lac (WI) Springs L 0-24
Sep 21 Gladstone W 35-14 A-B-C
Sep 28 Kingsford L 21-23 A-B-C
Oct 05 Escanaba W 35-20 A-B-C
Oct 19 Shorewood (WI) W 28-12
Oct 26 Appleton (WI) Xavier W 25-6
Nov 02 Marinette (WI) L 20-27
 
1983   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Racine (WI) Case W 24-20
Sep 09 Marquette W 12-7 Great-Northern
Sep 16 Fond du Lac (WI) Springs L 8-17
Sep 23 Gladstone W 31-8 Great-Northern
Sep 30 Kingsford W 27-14 Great-Northern
Oct 07 Escanaba W 26-0 Great-Northern
Oct 14 Marshfield (WI) Columbus L 8-11
Oct 21 Milwaukee (WI) Thomas More L 0-12
Nov 04 Marinette (WI) W 9-0
 
1982   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Beloit (WI) W 27-7
Sep 10 Marquette W 38-18 Great-Northern
Sep 17 Eau Claire (WI) North W 35-7
Sep 24 Gladstone L 36-42 Great-Northern
Oct 01 Kingsford W 21-0 Great-Northern
Oct 08 Escanaba W 24-6 Great-Northern
Oct 15 Marshfield (WI) Columbus W 14-7
Oct 22 Antigo (WI) L 6-35
Nov 05 Marinette (WI) W 29-22
Nov 12 Durand W 36-13 ** Class-B Regional **
Nov 19 Muskegon Catholic Central L 0-21 ** Class-B Semifinal **
 
1981   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Green Bay (WI) West W 20-14
Sep 11 Gladstone W 12-8 Great-Northern
Sep 18 Kingsford W 28-7 Great-Northern
Sep 25 Escanaba L 8-13 Great-Northern
Oct 09 Marquette W 21-18 Great-Northern
Oct 16 Iron River West Iron County W 41-8 Great-Northern
Oct 23 Antigo (WI) W 21-6
Oct 30 Sault Sainte Marie W 55-0
Nov 06 Marinette (WI) W 48-14
 
1980   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Green Bay (WI) West W 27-24
Sep 05 Gladstone W 34-12 Great-Northern
Sep 12 Kingsford W 20-7 Great-Northern
Sep 19 Escanaba L 8-13 Great-Northern
Oct 03 Marquette W 27-14 Great-Northern
Oct 10 Iron River West Iron County W 35-0 Great-Northern
Oct 17 LaCrosse (WI) Logan W 35-20
Oct 24 Sault Sainte Marie W 59-6
Nov 07 Marinette (WI) W 34-20
 
1979   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Green Bay (WI) West W 30-22
Sep 07 Gladstone W 26-20 Great-Northern
Sep 14 Kingsford W 41-26 Great-Northern
Sep 21 Escanaba L 12-27 Great-Northern
Sep 28 Manistique W 47-14
Oct 05 Marquette W 20-13 Great-Northern
Oct 12 Iron River West Iron County L 6-16 Great-Northern
Oct 26 Sault Sainte Marie W 33-14
Nov 02 Marinette (WI) L 14-22
 
1978   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 New London (WI) W 14-6
Sep 08 Gladstone W 16-6 Great-Northern
Sep 15 Kingsford W 13-8 Great-Northern
Sep 22 Escanaba L 20-37 Great-Northern
Oct 06 Marquette L 26-27 Great-Northern
Oct 13 Iron River West Iron County W 12-0 Great-Northern
Oct 20 Appleton (WI) West W 19-14
Oct 27 Sault Sainte Marie L 6-28
Nov 03 Marinette (WI) L 20-28
 
1977   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 New London (WI) W 21-12
Sep 09 Escanaba L 27-33 Great-Northern
Sep 16 Ironwood W 30-12 Great-Northern
Sep 30 Gladstone W 14-6 Great-Northern
Oct 07 Marquette W 12-0 Great-Northern
Oct 14 Iron River West Iron County L 10-21 Great-Northern
Oct 21 Kingsford L 0-12 Great-Northern
Oct 28 Iron Mountain W 33-7 Great-Northern
Nov 04 Marinette (WI) L 6-28
 
1976   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Wisconsin Rapids (WI) Assumption L 6-13
Sep 10 Escanaba W 14-7 Great-Northern
Sep 17 Ironwood W 13-6 Great-Northern
Oct 01 Gladstone W 33-19 Great-Northern
Oct 08 Marquette L 12-14 Great-Northern
Oct 15 Iron River West Iron County L 13-14 Great-Northern
Oct 22 Kingsford W 19-8 Great-Northern
Oct 29 Iron Mountain W 32-12 Great-Northern
Nov 05 Marinette (WI) W 15-0
 
1975   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Marinette (WI) Catholic Central W 14-2
Sep 05 Escanaba L 7-27 Great-Northern
Sep 12 Ironwood L 9-12 Great-Northern
Sep 26 Gladstone W 29-0 Great-Northern
Oct 03 Marquette L 6-7 Great-Northern
Oct 10 Iron River West Iron County W 29-13 Great-Northern
Oct 17 Kingsford L 7-25 Great-Northern
Oct 24 Iron Mountain W 40-25 Great-Northern
Nov 07 Marinette (WI) L 14-30
 
1974   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Marshfield (WI) L 12-23
Sep 06 Escanaba L 0-35 Great-Northern
Sep 13 Ironwood L 0-7 Great-Northern
Sep 27 Gladstone L 18-21 Great-Northern
Oct 04 Marquette L 6-7 Great-Northern
Oct 11 Iron River West Iron County L 0-6 Great-Northern
Oct 18 Kingsford L 16-40 Great-Northern
Oct 25 Iron Mountain W 20-14 Great-Northern
Nov 01 Marinette (WI) L 0-52
 
1973   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Marshfield (WI) L 20-24
Sep 07 Escanaba L 0-50 Great-Northern
Sep 14 Ironwood W 7-0 Great-Northern
Sep 21 Kingsford L 8-18
Oct 05 Marquette L 0-14 Great-Northern
Oct 12 Iron River West Iron County W 13-6 Great-Northern
Oct 19 Kingsford L 0-8 Great-Northern
Oct 26 Iron Mountain W 7-6 Great-Northern
Nov 02 Marinette (WI) L 12-28
 
1972   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 no-team
Sep 08 Escanaba L 0-2 Great-Northern F
Sep 15 no-team
Sep 22 no-team
Oct 06 Iron Mountain L 6-46 Great-Northern
Oct 13 Ironwood L 14-16 Great-Northern
Oct 20 Kingsford L 0-32 Great-Northern
Oct 27 Iron River West Iron County W 26-8 Great-Northern
Nov 03 Marinette (WI) L 6-14
 
1971   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Berlin (WI) W 24-7
Sep 10 Escanaba W 20-0 Great-Northern
Sep 17 Kingsford W 32-20
Sep 24 Racine (WI) Park L 0-20
Oct 08 Iron Mountain W 45-6 Great-Northern
Oct 15 Ironwood W 12-7 Great-Northern
Oct 22 Kingsford W 27-6 Great-Northern
Oct 29 Iron River West Iron County W 20-0 Great-Northern
Nov 05 Marinette (WI) W 21-15
 
1970   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Iron River West Iron County L 0-14 Great-Northern
Sep 11 Escanaba L 6-19 Great-Northern
Sep 18 Escanaba Holy Name L 0-20 Great-Northern
Sep 25 Racine (WI) Park W 21-0
Oct 02 New Holstein (WI) W 34-25
Oct 09 Iron Mountain L 7-18 Great-Northern
Oct 16 Ironwood W 14-12
Oct 23 Kingsford L 7-18 Great-Northern
Oct 30 Marinette (WI) W 13-6
 
1969   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Iron River West Iron County W 6-0 Great-Northern
Sep 05 Escanaba L 8-22 Great-Northern
Sep 12 Escanaba Holy Name W 6-0 Great-Northern
Sep 19 Two Rivers (WI) L 15-40
Sep 26 New Holstein (WI) W 41-6
Oct 03 Iron Mountain W 25-8 Great-Northern
Oct 10 Ironwood W 6-0
Oct 17 Kingsford W 28-14 Great-Northern
Oct 24 Marinette (WI) W 27-7
 
1968   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Iron River West Iron County W 28-0 Great-Northern
Sep 06 Escanaba L 7-26 Great-Northern
Sep 13 Rhinelander (WI) W 13-6
Sep 20 Escanaba Holy Name W 34-0 Great-Northern
Sep 27 Madison (WI) West W 21-19
Oct 04 Iron Mountain W 41-14 Great-Northern
Oct 11 Ironwood W 20-0
Oct 18 Kingsford W 49-6 Great-Northern
Oct 25 Marinette (WI) W 41-7
 
1967   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Stambaugh W 13-7
Sep 08 Escanaba L 7-25 Great-Northern
Sep 15 Madison (WI) West W 7-6
Sep 22 Rhinelander (WI) W 27-7
Sep 29 Escanaba Holy Name W 27-0 Great-Northern
Oct 06 Iron Mountain W 34-6 Great-Northern
Oct 13 Ironwood W 29-7
Oct 20 Kingsford W 33-0 Great-Northern
Oct 27 Marinette (WI) W 14-0
 
1966   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Stambaugh L 7-7 F
Sep 09 Escanaba L 18-4 Great-Northern F
Sep 16 Rhinelander (WI) L 18-6 F
Sep 23 Stephenson L 45-7 Great-Northern F
Sep 30 Escanaba Holy Name L 20-7 Great-Northern F
Oct 07 Iron Mountain L 33-27 Great-Northern F
Oct 14 Ironwood L 34-12 F
Oct 21 Kingsford L 32-6 Great-Northern F
Oct 28 Marinette (WI) L 0-32
 
1965   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Escanaba L 6-7 Great-Northern
Sep 10 Marquette W 13-6
Sep 17 Rhinelander (WI) W 12-6
Sep 24 Stephenson W 12-6 Great-Northern
Oct 01 Escanaba Holy Name W 13-12 Great-Northern
Oct 08 Iron Mountain W 19-0 Great-Northern
Oct 15 Ironwood L 7-33
Oct 22 Kingsford L 6-26 Great-Northern
Oct 29 Marinette (WI) L 0-13
 
1964   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Escanaba W 12-7
Sep 11 Marquette W 26-12
Sep 18 Escanaba Holy Name L 0-19
Sep 25 Kingsford L 20-39
Oct 02 Preble (WI) L 0-20
Oct 09 Iron Mountain L 0-51
Oct 16 Ironwood L 6-26
Oct 23 Stephenson W 30-19
Oct 30 Marinette (WI) W 20-13
 
1963   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Escanaba L 0-21
Sep 06 Marquette W 12-7
Sep 13 Escanaba Holy Name L 0-13
Sep 20 Kingsford L 0-32
Sep 27 open
Oct 04 Iron Mountain W 33-13
Oct 11 Ironwood L 0-38
Oct 18 Antigo (WI) L 0-48
Oct 25 Marinette (WI) L 0-13
 
1962   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Escanaba L 7-19
Sep 07 Marquette W 14-0
Sep 14 LaCrosse (WI) Central L 7-27 Big-River
Sep 21 Eau Claire (WI) L 6-25 Big-River
Sep 28 Wausau (WI) East L 9-20 Big-River
Oct 05 Iron Mountain L 7-33
Oct 12 Ironwood W 20-7
Oct 19 open
Oct 26 Marinette (WI) W 14-7 Big-River
 
1961   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Escanaba L 0-25
Sep 08 Marquette W 19-0
Sep 15 LaCrosse (WI) Central W 13-12 Big-River
Sep 22 Eau Claire (WI) L 6-20 Big-River
Sep 29 Wausau (WI) East L 7-27 Big-River
Oct 06 Iron Mountain L 13-19
Oct 13 Ironwood L 12-32
Oct 20 open
Oct 27 Marinette (WI) L 6-12 Big-River
 
1960   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Escanaba L 0-6
Sep 09 Marquette L 7-19
Sep 16 LaCrosse (WI) Central W 18-14 Big-River
Sep 23 Eau Claire (WI) L 6-30 Big-River
Sep 30 Wausau (WI) East L 18-19 Big-River
Oct 07 Iron Mountain T 26-26
Oct 14 Ironwood L 6-45
Oct 21 open
Oct 28 Marinette (WI) L 0-19 Big-River
 
1959   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Escanaba L 0-13
Sep 04 Marquette L 6-19
Sep 11 LaCrosse (WI) Central L 6-7 Big-River
Sep 18 Eau Claire (WI) W 19-6 Big-River
Sep 25 open
Oct 02 Iron Mountain L 6-28
Oct 09 Ironwood W 33-20
Oct 23 Wausau (WI) East W 13-7 Big-River
Oct 30 Marinette (WI) W 36-14 Big-River
 
1958   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 open
Sep 05 Wausau (WI) East L 0-33 Big-River
Sep 12 Escanaba W 19-9
Sep 19 LaCrosse (WI) Central W 16-6 Big-River
Sep 26 Eau Claire (WI) W 34-19 Big-River
Oct 03 Iron Mountain W 21-0
Oct 10 Ironwood W 43-0
Oct 17 Sault Sainte Marie W 33-0
Oct 24 Marinette (WI) W 15-7 Big-River
 
1957   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 open
Sep 06 Wausau (WI) East L 7-25 Big-River
Sep 13 Escanaba T 13-13
Sep 20 LaCrosse (WI) Central W 13-0 Big-River
Sep 27 Eau Claire (WI) W 7-0 Big-River
Oct 04 Iron Mountain W 43-0
Oct 11 Ironwood W 51-7
Oct 18 Sault Sainte Marie W 37-14
Oct 25 Marinette (WI) T 7-7 Big-River
 
1956   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 open
Sep 07 Wausau (WI) East T 13-13 Big-River
Sep 14 Escanaba W 34-0
Sep 21 LaCrosse (WI) Central W 33-19 Big-River
Sep 28 Eau Claire (WI) L 20-39 Big-River
Oct 05 Iron Mountain W 32-7
Oct 12 Ironwood W 27-14
Oct 19 Sault Sainte Marie L 20-41
Oct 26 Marinette (WI) L 7-14 Big-River
 
1955   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 09 Wausau (WI) East L 0-41
Sep 16 Jamesville (WI) L 6-7
Sep 23 open
Sep 30 Escanaba L 6-14
Oct 07 Iron Mountain T 6-6
Oct 14 Ironwood L 7-12
Oct 21 Sault Sainte Marie W 14-7
Oct 28 Traverse City Central W 26-6
Nov 04 Marinette (WI) L 0-12
 
1954   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Oct 29 Traverse City Central W 7-6