IRONWOOD RED DEVILS
Historical Michigan high school football scores since 1950
Copyright 1995-2017 BusStop Computing. All rights reserved.

YEAR   ENROLL   W-L   AVE.   PF-PA
2016 C 278 1-8 .111 66-329
2015 C 238 0-9 .000 40-423
2014 C 254 1-8 .111 108-346
2013 C 277 0-9 .000 115-330
2012 C 272 2-7 .222 154-308
2011 C 262 5-5 .500 219-220 * P
2010 C 303 5-5 .500 208-220 * P
2009 C 316 3-6 .333 127-219
2008 C 343 1-8 .111 117-348
2007 C 363 1-8 .111 126-247
2006 C 400 0-9 .000 70-395
2005 C 401 9-3 .750 313-217 * P
2004 C 385 2-7 .222 158-209
2003 C 417 1-8 .111 76-240
2002 C 419 8-3 .727 204-126 * P
2001 C 417 4-5 .444 173-182
2000 C 436 5-4 .556 150-190 *
1999 C 431 3-6 .333 121-166
1998 C 454 2-7 .222 136-197
1997 C 474 4-5 .444 180-180
1996 C 499 6-3 .667 221-134 *
1995 C 499 3-6 .333 131-160
1994 C 484 3-6 .333 133-181
1993 C 458 5-4 .556 184-161 *
1992 C 449 8-2 .800 241-117 * P
1991 C 450 9-2 .818 274-141 * P
1990 C 481 6-3 .667 225-113 *
1989 B 507 5-4 .556 232-153 *
1988 B 524 5-4 .556 207-174 *
1987 C 555 3-6 .333 143-227
1986 C 550 4-5 .444 98-156
1985 C 549 2-6 .250 50-164
1984 C 6-3 .667 111-141 *
1983 C 6-3 .667 137-61 *
1982 C 6-3 .667 134-74 *
1981 C 8-1 .889 248-54 *
1980 C 4-5 .444 89-120
1979 C 4-5 .444 137-112
1978 C 7-2 .778 232-95 *
1977 B 2-7 .222 85-162
1976 B 4-5 .444 85-101
1975 B 7-2 .778 197-58 *
1974 B 4-5 .444 121-119
1973 B 3-5-1 .389 102-133
1972 B 4-5 .444 128-112
1971 B 6-3 .667 195-94 *
1970 B 6-3 .667 188-89 *
1969 B 7-1-1 .833 245-59 *
1968 B 7-2 .778 169-65 *
1967 B 5-4 .556 116-99 *
1966 B 6-1-1 .812 176-118 *
1965 B 8-0 1.000 191-31 *
1964 B 3-5 .375 74-113
1963 B 8-0 1.000 182-33 *
1962 B 7-1 .875 127-85 *
1961 B 4-3-1 .562 135-92 *
1960 B 7-1 .875 276-66 *
1959 B 6-2 .750 195-108 *
1958 B 5-3 .625 128-92 *
1957 B 0-9 .000 50-277
1956 B 2-4-2 .375 116-137
1955 B 3-4-1 .437 93-105
271-278-7 .494 31 of 62

ALL-TIME OPPONENTS G W-L-T AVE.
Hurley (WI) 54 30-23-1 .565
Calumet 51 26-24-1 .520 *
Iron River West Iron County 49 15-34 .306 *
Bessemer 47 28-17-2 .617
Houghton 35 23-12 .657 *
L'Anse 35 21-14 .600 *
Hancock 33 15-18 .455 *
Menominee 27 10-17 .370
Wakefield 27 17-9-1 .648
Iron Mountain 25 16-9 .640
Ashland (WI) 23 10-12-1 .457
Ontonagon 18 7-11 .389
Maple (WI) Northwestern 13 9-4 .692
Kingsford 12 3-9 .250
Eagle River (WI) Northland Pines 11 3-8 .273
Minocqua (WI) Lakeland 11 4-7 .364
Stephenson 10 3-7 .300
Escanaba 9 1-8 .111
Tomahawk (WI) 7 6-1 .857
Marquette 6 0-6 .000
Gladstone 5 2-3 .400
Niagara (WI) Northern Elite 5 1-4 .200
Superior (WI) Cathedral 4 4-0 1.000
Superior (WI) East 4 2-2 .500
Duluth (MN) Denfield 3 0-2-1 .167
Park Falls (WI) 3 3-0 1.000
Washburn (WI) 3 1-2 .333
Clare 2 2-0 1.000
Crystal Falls Forest Park 2 0-2 .000
Duluth (MN) East 2 2-0 1.000
Gwinn 2 0-2 .000
Phillips (WI) 2 0-2 .000
Rhinelander (WI) 2 2-0 1.000
Saint Ignace 2 0-2 .000
Superior (WI) 2 0-2 .000
Felch North Dickinson 1 0-1 .000
Hayward (WI) 1 1-0 1.000
Ishpeming 1 0-1 .000
Ishpeming Westwood 1 1-0 1.000
Kingsley 1 0-1 .000
Menominee (WI) Indian 1 1-0 1.000
Montague 1 0-1 .000
Negaunee 1 0-1 .000
Stevens Point (WI) Pacelli 1 1-0 1.000
Wausau (WI) East 1 1-0 1.000
TOTALS 271-278-7 .494
2017   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Hurley (WI) 0-0 West-Pac
Sep 01 Hancock 0-0 West-Pac
Sep 08 Houghton 0-0 West-Pac
Sep 15 Iron River West Iron County 0-0 West-Pac
Sep 22 Eagle River (WI) Northland Pines 0-0 West-Pac
Sep 29 L'Anse 0-0 West-Pac
Oct 06 Bark River-Harris 0-0
Oct 13 Calumet 0-0 West-Pac
Oct 20 Bessemer 0-0
 
2016   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Hurley (WI) L 0-37 West-Pac
Sep 02 Hancock L 0-41 West-Pac
Sep 09 Houghton L 6-42 West-Pac
Sep 16 Iron River West Iron County L 16-48 West-Pac
Sep 23 Eagle River (WI) Northland Pines L 8-24 West-Pac
Sep 30 L'Anse L 20-32 West-Pac
Oct 07 Felch North Dickinson L 0-50
Oct 14 Calumet L 2-49 West-Pac
Oct 21 Bessemer W 14-6
 
2015   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Hurley (WI) L 6-55
Sep 04 Hancock L 0-41 West-Pac
Sep 11 Houghton L 0-38 West-Pac
Sep 18 Iron River West Iron County L 8-43 West-Pac
Sep 25 Eagle River (WI) Northland Pines L 6-35 West-Pac
Oct 02 L'Anse L 8-57 West-Pac
Oct 09 Saint Ignace L 12-69
Oct 16 Calumet L 0-57 West-Pac
Oct 23 Bessemer L 0-28
 
2014   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Hurley (WI) L 6-48
Sep 05 Washburn (WI) W 18-6
Sep 12 Houghton L 6-38 West-Pac
Sep 19 Iron River West Iron County L 14-47 West-Pac
Sep 26 Eagle River (WI) Northland Pines L 8-58 West-Pac
Oct 03 L'Anse L 30-42 West-Pac
Oct 10 Hancock L 12-14 West-Pac
Oct 17 Calumet L 8-42 West-Pac
Oct 24 Bessemer L 6-51
 
2013   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Hurley (WI) L 7-47
Sep 06 Washburn (WI) L 13-20
Sep 13 Houghton L 14-29 West-Pac
Sep 20 Iron River West Iron County L 0-49 West-Pac
Sep 27 Eagle River (WI) Northland Pines L 12-55 West-Pac
Oct 04 L'Anse L 13-41 West-Pac
Oct 11 Hancock L 26-28 West-Pac
Oct 18 Calumet L 14-26 West-Pac
Oct 25 Bessemer L 16-35
 
2012   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Hurley (WI) L 7-49
Aug 31 Ontonagon W 20-6
Sep 07 Houghton W 27-15 West-Pac
Sep 14 Iron River West Iron County L 12-55 West-Pac
Sep 21 Eagle River (WI) Northland Pines L 21-46 West-Pac
Sep 28 L'Anse L 28-36 West-Pac
Oct 05 Hancock L 18-19 West-Pac
Oct 12 Calumet L 15-56 West-Pac
Oct 19 Bessemer L 6-26
 
2011   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Hurley (WI) L 6-30
Sep 02 Ontonagon W 25-22
Sep 09 Houghton W 28-21 West-Pac
Sep 16 Iron River West Iron County L 17-22 West-Pac
Sep 23 Eagle River (WI) Northland Pines L 15-39 West-Pac
Sep 30 L'Anse W 22-8 West-Pac
Oct 07 Hancock W 41-16 West-Pac
Oct 14 Calumet L 0-14 West-Pac
Oct 21 Bessemer W 43-22
Oct 28 Iron River West Iron County L 22-26 7-PreDistrict
 
2010   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Hurley (WI) L 6-30
Sep 03 Ontonagon L 6-34
Sep 10 Houghton L 13-14 West-Pac
Sep 17 Iron River West Iron County W 23-20 West-Pac
Sep 24 Eagle River (WI) Northland Pines W 43-6 West-Pac
Oct 01 L'Anse W 28-6 West-Pac
Oct 08 Hancock W 15-0 West-Pac
Oct 15 Calumet L 7-51 West-Pac
Oct 22 Bessemer W 46-6
Oct 29 Ishpeming L 21-53 7-PreDistrict
 
2009   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Hurley (WI) L 0-36
Sep 04 Niagara (WI) Northern Elite W 28-21
Sep 11 Houghton W 35-22 West-Pac
Sep 18 Iron River West Iron County L 14-30 West-Pac
Sep 25 Stephenson L 0-19 West-Pac
Oct 02 L'Anse L 8-24 West-Pac
Oct 09 Hancock L 20-26 West-Pac
Oct 16 Calumet L 8-35 West-Pac
Oct 23 Bessemer W 14-6
 
2008   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Hurley (WI) L 14-38
Sep 05 Niagara (WI) Northern Elite L 12-44
Sep 12 Houghton L 7-26 West-Pac
Sep 19 Iron River West Iron County L 14-49 West-Pac
Sep 26 Stephenson L 6-40 West-Pac
Oct 03 L'Anse L 21-49 West-Pac
Oct 10 Hancock L 22-48 West-Pac
Oct 17 Calumet L 7-54 West-Pac
Oct 24 Bessemer W 14-0
 
2007   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Hurley (WI) L 0-7
Aug 31 Niagara (WI) Northern Elite L 0-42
Sep 07 Houghton L 14-23 West-Pac
Sep 14 Iron River West Iron County L 12-29 West-Pac
Sep 21 Stephenson L 16-42 West-Pac
Sep 28 L'Anse L 12-40 West-Pac
Oct 05 Hancock L 12-22 West-Pac
Oct 12 Calumet L 22-42 West-Pac
Oct 19 Bessemer W 38-0
 
2006   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Hurley (WI) L 6-46
Sep 01 Niagara (WI) Northern Elite L 14-40
Sep 08 Houghton L 0-49 West-Pac
Sep 15 Iron River West Iron County L 6-41 West-Pac
Sep 22 Stephenson L 0-58 West-Pac
Sep 29 L'Anse L 18-28 West-Pac
Oct 06 Hancock L 12-55 West-Pac
Oct 13 Calumet L 8-43 West-Pac
Oct 20 Bessemer L 6-35
 
2005   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Hurley (WI) W 26-12
Sep 02 Niagara (WI) Northern Elite L 21-49
Sep 09 Houghton W 42-7 West-Pac
Sep 16 Iron River West Iron County W 29-15 West-Pac
Sep 23 Stephenson W 26-20 West-Pac
Sep 30 L'Anse W 14-0 West-Pac
Oct 07 Hancock W 33-14 West-Pac
Oct 14 Calumet L 20-21 West-Pac
Oct 21 Bessemer W 27-6
Oct 28 Calumet W 45-14 6-PreDistrict
Nov 04 Iron Mountain W 24-17 6-District
Nov 11 Kingsley L 6-42 6-Regional
 
2004   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Hurley (WI) L 6-22
Sep 03 Menominee (WI) Indian W 36-12
Sep 10 Houghton W 14-8 West-Pac
Sep 17 Iron River West Iron County L 14-34 West-Pac
Sep 24 Stephenson L 12-28 West-Pac
Oct 01 L'Anse L 26-28 West-Pac
Oct 08 Hancock L 20-25 West-Pac
Oct 15 Calumet L 12-32 West-Pac
Oct 22 Bessemer L 18-20
 
2003   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Hurley (WI) L 0-14
Sep 05 Hancock L 8-15 West-Pac
Sep 12 Eagle River (WI) Northland Pines L 8-28
Sep 19 Iron River West Iron County L 16-35 West-Pac
Sep 26 Bessemer L 12-28
Oct 03 L'Anse W 18-16 West-Pac
Oct 10 Houghton L 8-41 West-Pac
Oct 17 Calumet L 6-22 West-Pac
Oct 24 Stephenson L 0-41 West-Pac
 
2002   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Hurley (WI) W 14-8
Sep 06 Hancock W 32-8 West-Pac
Sep 13 Eagle River (WI) Northland Pines W 34-3
Sep 20 Iron River West Iron County L 12-19 West-Pac
Sep 27 Bessemer W 20-8
Oct 04 L'Anse W 20-8 West-Pac
Oct 11 Houghton W 28-0 West-Pac
Oct 18 Calumet W 16-15 West-Pac
Oct 25 Stephenson L 0-22 West-Pac
Nov 01 Ishpeming Westwood W 28-14 6-PreDistrict
Nov 08 Iron Mountain L 0-21 6-District
 
2001   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Hurley (WI) W 14-6
Aug 31 Hancock W 40-12 West-Pac
Sep 07 Minocqua (WI) Lakeland L 7-13
Sep 14 Iron River West Iron County L 20-27 West-Pac
Sep 21 Ashland (WI) L 6-28
Sep 28 L'Anse W 26-22 West-Pac
Oct 05 Houghton W 26-12 West-Pac
Oct 12 Calumet L 14-35 West-Pac
Oct 19 Eagle River (WI) Northland Pines L 20-27
 
2000   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Hurley (WI) W 20-18
Sep 01 Hancock W 28-21 West-Pac
Sep 08 Minocqua (WI) Lakeland L 7-14
Sep 15 Iron River West Iron County L 6-26 West-Pac
Sep 22 Ashland (WI) L 0-37
Sep 29 L'Anse W 29-20 West-Pac
Oct 06 Houghton L 7-40 West-Pac
Oct 13 Calumet W 15-6 West-Pac
Oct 20 Eagle River (WI) Northland Pines W 38-8
 
1999   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Hurley (WI) L 14-20
Sep 03 Hancock W 35-0 West-Pac
Sep 10 Saint Ignace L 28-29
Sep 17 Iron River West Iron County L 0-33 West-Pac
Sep 24 Washburn (WI) L 14-20
Oct 01 L'Anse W 14-7 West-Pac
Oct 08 Houghton W 16-6 West-Pac
Oct 15 Calumet L 0-25 West-Pac
Oct 22 Minocqua (WI) Lakeland L 0-26
 
1998   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Hurley (WI) L 8-20
Sep 04 Minocqua (WI) Lakeland W 34-29
Sep 11 Hancock W 40-8 West-Pac
Sep 18 Ashland (WI) L 6-34
Sep 25 Iron River West Iron County L 13-18 West-Pac
Oct 09 L'Anse L 22-30 West-Pac
Oct 16 Houghton L 0-19 West-Pac
Oct 23 Calumet L 6-26 West-Pac
Oct 30 Ontonagon L 7-13
 
1997   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Hurley (WI) W 28-20
Sep 05 Minocqua (WI) Lakeland L 6-48
Sep 12 Hancock W 45-0 West-Pac
Sep 19 Calumet L 0-13 West-Pac
Sep 26 Iron River West Iron County W 20-0 West-Pac
Oct 03 Phillips (WI) L 13-15
Oct 10 L'Anse L 6-36 West-Pac
Oct 17 Houghton W 36-0 West-Pac
Oct 31 Ontonagon L 26-48
 
1996   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Hurley (WI) W 21-12
Sep 06 Minocqua (WI) Lakeland L 0-40
Sep 13 Hancock W 42-27 West-Pac
Sep 20 Calumet L 6-21 West-Pac
Sep 27 Iron River West Iron County W 13-0 West-Pac
Oct 04 Phillips (WI) L 19-28
Oct 11 L'Anse W 43-6 West-Pac
Oct 18 Houghton W 42-0 West-Pac
Nov 01 Ontonagon W 35-0 West-Pac
 
1995   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Hurley (WI) L 14-22
Sep 01 Maple (WI) Northwestern L 6-44
Sep 08 Hancock L 0-18 West-Pac
Sep 15 Calumet L 0-12 West-Pac
Sep 22 Iron River West Iron County W 18-14 West-Pac
Oct 06 L'Anse W 32-0 West-Pac
Oct 13 Houghton W 32-0 West-Pac
Oct 20 Gwinn L 15-23
Oct 27 Ontonagon L 14-27 West-Pac
 
1994   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Hurley (WI) L 0-12
Sep 02 Maple (WI) Northwestern L 0-40
Sep 09 Hancock L 7-32 West-Pac
Sep 16 Calumet L 7-26 West-Pac
Sep 23 Iron River West Iron County L 28-34 West-Pac
Oct 07 L'Anse W 2-0 F
Oct 14 Houghton W 61-9 West-Pac
Oct 21 Gwinn L 8-21
Oct 28 Ontonagon W 20-7 West-Pac
 
1993   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Maple (WI) Northwestern L 20-30
Sep 10 Hancock L 6-17 West-Pac
Sep 17 Calumet L 14-18 West-Pac
Sep 24 Iron River West Iron County W 14-6 West-Pac
Oct 01 Minocqua (WI) Lakeland W 30-14
Oct 08 L'Anse W 30-14 West-Pac
Oct 15 Houghton W 34-0 West-Pac
Oct 22 Hayward (WI) W 24-20
Oct 29 Ontonagon L 12-42 West-Pac
 
1992   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Maple (WI) Northwestern W 24-6
Sep 11 Hancock W 48-7 West-Pac
Sep 18 Calumet W 34-6 West-Pac
Sep 25 Iron River West Iron County W 16-14 West-Pac
Oct 02 Minocqua (WI) Lakeland W 30-22
Oct 09 L'Anse W 39-8 West-Pac
Oct 16 Houghton W 28-6 West-Pac
Oct 23 open
Oct 30 Ontonagon L 6-19 West-Pac
Nov 06 Clare W 8-7 CC-PreRegion
Nov 13 Montague L 8-22 CC-Regional
 
1991   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 06 Maple (WI) Northwestern W 28-24
Sep 13 Hancock W 22-8 West-Pac
Sep 20 Calumet W 44-8 West-Pac
Sep 27 Iron River West Iron County W 22-16 West-Pac
Oct 04 Tomahawk (WI) W 20-0
Oct 11 L'Anse W 46-13 West-Pac
Oct 18 Houghton W 62-7 West-Pac
Oct 25 Wausau (WI) East W 6-0
Nov 01 Ontonagon L 6-21 West-Pac
Nov 08 Clare W 18-16 CC-PreRegion
Nov 15 Negaunee L 0-28 CC-Regional
 
1990   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Kingsford L 8-28
Sep 07 Hancock W 36-0 West-Pac
Sep 14 Calumet W 34-0 West-Pac
Sep 21 Iron River West Iron County L 8-45 West-Pac
Sep 28 Tomahawk (WI) W 27-16
Oct 05 L'Anse W 38-0 West-Pac
Oct 12 Houghton W 22-5 West-Pac
Oct 19 Stevens Point (WI) Pacelli W 40-6
Oct 26 Ontonagon L 12-13 West-Pac
 
1989   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Houghton W 58-6
Sep 08 Duluth (MN) East W 14-0
Sep 15 Minocqua (WI) Lakeland L 6-28
Sep 22 Tomahawk (WI) W 32-30
Sep 29 Iron River West Iron County L 21-27
Oct 06 Kingsford L 12-20
Oct 13 Menominee L 13-22
Oct 20 Stephenson W 54-12
Oct 27 L'Anse W 22-8
 
1988   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Houghton W 35-6
Sep 09 Duluth (MN) East W 38-32
Sep 16 Minocqua (WI) Lakeland L 8-9
Sep 23 Tomahawk (WI) W 20-14
Sep 30 Iron River West Iron County W 28-16
Oct 07 Kingsford L 12-15
Oct 14 Menominee L 12-41
Oct 21 Stephenson W 38-15
Oct 28 L'Anse L 16-26
 
1987   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Maple (WI) Northwestern L 12-38
Sep 11 Minocqua (WI) Lakeland W 14-6
Sep 18 Tomahawk (WI) W 36-13
Sep 25 Wakefield W 30-14
Oct 02 Iron River West Iron County L 0-28 A-B-C
Oct 09 Kingsford L 0-14 A-B-C
Oct 16 Gladstone L 12-29 A-B-C
Oct 23 Menominee L 32-44 A-B-C
Oct 30 Marquette L 7-41 A-B-C
 
1986   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Bessemer W 27-7
Sep 05 Maple (WI) Northwestern W 8-6
Sep 12 Park Falls (WI) W 14-3
Sep 19 Wakefield W 22-14
Sep 26 Iron River West Iron County L 0-22 A-B-C
Oct 03 Kingsford L 0-10 A-B-C
Oct 10 Gladstone L 7-35 A-B-C
Oct 17 Menominee L 14-42 A-B-C
Oct 24 Marquette L 6-17 A-B-C
 
1985   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Bessemer L 0-21 Gogebic-Range
Sep 06 Hurley (WI) L 6-21 Gogebic-Range
Sep 13 Park Falls (WI) W 8-7
Sep 20 Tomahawk (WI) L 6-9
Sep 27 Ashland (WI) L 6-42
Oct 04 Crystal Falls Forest Park L 0-13
Oct 11 Iron River West Iron County L 6-35
Oct 18 open
Oct 25 Wakefield W 18-16 Gogebic-Range
 
1984   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Bessemer W 14-6 Gogebic-Range
Sep 07 Hurley (WI) W 20-0 Gogebic-Range
Sep 14 Tomahawk (WI) W 10-7
Sep 21 Ashland (WI) L 0-43
Sep 28 Park Falls (WI) W 14-8
Oct 05 Crystal Falls Forest Park L 0-49
Oct 12 Iron River West Iron County L 6-14
Oct 19 Calumet W 28-6
Oct 26 Wakefield W 19-8 Gogebic-Range
 
1983   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Bessemer W 19-0 Gogebic-Range
Sep 09 Hurley (WI) W 14-6 Gogebic-Range
Sep 16 Houghton W 8-3 Superior-6
Sep 23 Iron River West Iron County L 7-9
Sep 30 L'Anse L 6-8 Superior-6
Oct 07 Hancock L 10-12 Superior-6
Oct 14 Ontonagon W 6-3 Superior-6
Oct 21 Calumet W 42-0 Superior-6
Oct 28 Wakefield W 25-20 Gogebic-Range
 
1982   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Bessemer W 21-16 Gogebic-Range
Sep 10 Hurley (WI) W 33-6 Gogebic-Range
Sep 17 Houghton L 12-25 Superior-6
Sep 24 Iron River West Iron County W 2-0 F
Oct 01 L'Anse W 13-6 Superior-6
Oct 08 Hancock W 26-6 Superior-6
Oct 15 Ontonagon L 6-7 Superior-6
Oct 22 Calumet L 0-2 Superior-6 F
Oct 29 Wakefield W 21-6 Gogebic-Range
 
1981   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Bessemer L 0-6 Gogebic-Range
Sep 11 Hurley (WI) W 27-6 Gogebic-Range
Sep 18 Houghton W 31-6 Superior-6
Sep 25 Iron River West Iron County W 28-6
Oct 02 L'Anse W 46-0 Superior-6
Oct 09 Hancock W 7-6 Superior-6
Oct 16 Ontonagon W 21-6 Superior-6
Oct 23 Calumet W 40-6 Superior-6
Oct 30 Wakefield W 48-12 Gogebic-Range
 
1980   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Bessemer L 6-7 Gogebic-Range
Sep 05 Hurley (WI) W 6-0 Gogebic-Range
Sep 12 Houghton W 35-6 Superior-6
Sep 19 Iron River West Iron County L 0-28
Sep 26 L'Anse W 14-8 Superior-6
Oct 03 Hancock L 14-22 Superior-6
Oct 10 Ontonagon L 0-13 Superior-6
Oct 17 Calumet W 14-12 Superior-6
Oct 24 Wakefield L 0-24 Gogebic-Range
 
1979   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Bessemer L 14-20
Sep 07 Hurley (WI) W 29-0
Sep 14 L'Anse W 19-6 Superior-6
Sep 21 Iron River West Iron County L 6-26
Sep 28 Houghton W 15-6 Superior-6
Oct 05 Ontonagon L 6-13 Superior-6
Oct 12 Hancock L 0-6 Superior-6
Oct 19 Calumet W 28-14 Superior-6
Oct 26 Wakefield L 20-21
 
1978   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Bessemer W 28-26
Sep 08 Hurley (WI) W 34-0
Sep 15 Hancock L 12-21 Superior-6
Sep 22 Iron River West Iron County L 14-27
Sep 29 Houghton W 35-0 Superior-6
Oct 06 Ontonagon W 28-0 Superior-6
Oct 13 L'Anse W 11-8 Superior-6
Oct 20 Calumet W 20-13 Superior-6
Oct 27 Wakefield W 50-0
 
1977   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Bessemer W 14-12
Sep 09 Hurley (WI) W 27-0
Sep 16 Menominee L 12-30 Great-Northern
Sep 23 Iron Mountain L 14-21 Great-Northern
Sep 30 Kingsford L 6-7 Great-Northern
Oct 07 Escanaba L 0-34 Great-Northern
Oct 14 Marquette L 6-12 Great-Northern
Oct 21 Gladstone L 6-15 Great-Northern
Oct 28 Iron River West Iron County L 0-31 Great-Northern
 
1976   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Bessemer W 6-0
Sep 10 Hurley (WI) W 39-0
Sep 17 Menominee L 6-13 Great-Northern
Sep 24 Iron Mountain W 12-6 Great-Northern
Oct 01 Kingsford L 0-14 Great-Northern
Oct 08 Escanaba L 0-20 Great-Northern
Oct 15 Marquette L 0-6 Great-Northern
Oct 22 Gladstone W 22-14 Great-Northern
Oct 29 Iron River West Iron County L 0-28 Great-Northern
 
1975   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Bessemer W 26-0
Sep 05 Hurley (WI) W 38-0
Sep 12 Menominee W 12-9 Great-Northern
Sep 19 Iron Mountain W 28-6 Great-Northern
Sep 26 Kingsford W 21-0 Great-Northern
Oct 03 Escanaba L 0-23 Great-Northern
Oct 10 Marquette L 12-14 Great-Northern
Oct 17 Gladstone W 27-0 Great-Northern
Oct 24 Iron River West Iron County W 33-6 Great-Northern
 
1974   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Bessemer W 22-13
Sep 06 Hurley (WI) L 0-10
Sep 13 Menominee W 7-0 Great-Northern
Sep 20 Iron Mountain W 33-6 Great-Northern
Sep 27 Kingsford W 20-0 Great-Northern
Oct 04 Escanaba L 6-34 Great-Northern
Oct 11 Marquette L 21-22 Great-Northern
Oct 18 Superior (WI) L 0-21
Oct 25 Iron River West Iron County L 12-13 Great-Northern
 
1973   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Wakefield W 34-0
Sep 07 Iron River West Iron County L 0-8 Great-Northern
Sep 14 Menominee L 0-7 Great-Northern
Sep 21 Iron Mountain L 0-24 Great-Northern
Sep 28 Kingsford W 30-6 Great-Northern
Oct 05 Bessemer W 22-16
Oct 12 Escanaba L 8-47 Great-Northern
Oct 19 Superior (WI) L 8-25
Oct 26 Hurley (WI) T 0-0
 
1972   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Wakefield L 12-20 Mich-Wisc
Sep 08 Iron River West Iron County W 16-0 Great-Northern
Sep 15 Iron Mountain L 14-24 Great-Northern
Sep 22 Hurley (WI) L 8-20 Mich-Wisc
Sep 29 Kingsford L 0-14 Great-Northern
Oct 06 Bessemer W 6-0 Mich-Wisc
Oct 13 Menominee W 16-14 Great-Northern
Oct 20 Ashland (WI) L 8-20 Mich-Wisc
Oct 27 Maple (WI) Northwestern W 48-0 Mich-Wisc
 
1971   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Wakefield W 42-20 Mich-Wisc
Sep 10 Iron River West Iron County L 0-6 Great-Northern
Sep 17 Iron Mountain W 14-0 Great-Northern
Sep 24 Hurley (WI) W 33-14 Mich-Wisc
Oct 01 Kingsford L 8-30 Great-Northern
Oct 08 Bessemer W 22-12 Mich-Wisc
Oct 15 Menominee L 7-12 Great-Northern
Oct 22 Ashland (WI) W 32-0 Mich-Wisc
Oct 29 Maple (WI) Northwestern W 37-0 Mich-Wisc
 
1970   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Wakefield L 0-14 Mich-Wisc
Sep 11 Iron River West Iron County W 26-24
Sep 18 Iron Mountain L 6-25
Sep 25 Hurley (WI) W 20-0 Mich-Wisc
Oct 02 Calumet W 28-6
Oct 09 Bessemer W 50-6 Mich-Wisc
Oct 16 Menominee L 12-14
Oct 23 Ashland (WI) W 6-0 Mich-Wisc
Oct 30 Maple (WI) Northwestern W 40-0 Mich-Wisc
 
1969   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Wakefield T 0-0 Mich-Wisc
Sep 05 Iron River West Iron County W 20-13
Sep 12 Iron Mountain W 20-6
Sep 19 Hurley (WI) W 20-0 Mich-Wisc
Sep 26 Calumet W 26-6
Oct 03 Bessemer W 51-14 Mich-Wisc
Oct 10 Menominee L 0-6
Oct 17 Ashland (WI) W 24-0 Mich-Wisc
Oct 24 Maple (WI) Northwestern W 84-14 Mich-Wisc
 
1968   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Calumet W 20-14
Sep 06 Iron Mountain W 26-0
Sep 13 Superior (WI) Cathedral W 31-6 Mich-Wisc
Sep 20 Hurley (WI) L 6-7 Mich-Wisc
Oct 04 Bessemer W 14-6 Mich-Wisc
Oct 11 Menominee L 0-20
Oct 18 Ashland (WI) W 31-12 Mich-Wisc
Oct 25 Maple (WI) Northwestern W 39-0 Mich-Wisc
Nov 01 Wakefield W 2-0 Mich-Wisc F
 
1967   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Wakefield W 12-0 Mich-Wisc
Sep 08 Iron Mountain L 7-20
Sep 15 Superior (WI) Cathedral W 13-0 Mich-Wisc
Sep 22 Hurley (WI) L 0-6 Mich-Wisc
Sep 29 Calumet W 20-6
Oct 06 Bessemer L 6-12 Mich-Wisc
Oct 13 Menominee L 7-29
Oct 20 Ashland (WI) W 20-14 Mich-Wisc
Oct 27 Maple (WI) Northwestern W 31-12 Mich-Wisc
 
1966   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Wakefield W 19-16 Mich-Wisc
Sep 09 Iron Mountain W 20-13
Sep 16 Superior (WI) Cathedral W 41-8 Mich-Wisc
Sep 23 Hurley (WI) W 46-7 Mich-Wisc
Sep 30 Calumet W 26-21
Oct 07 Bessemer T 0-0 Mich-Wisc
Oct 14 Menominee W 12-34 F
Oct 21 Ashland (WI) L 12-19 Mich-Wisc
Oct 28 open
 
1965   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Wakefield W 18-12 Mich-Wisc
Sep 10 Iron Mountain W 12-6
Sep 17 Superior (WI) Cathedral W 6-0 Mich-Wisc
Sep 24 Hurley (WI) W 49-0 Mich-Wisc
Oct 01 Calumet W 13-0
Oct 08 Bessemer W 34-6 Mich-Wisc
Oct 15 Menominee W 33-7
Oct 22 Ashland (WI) W 26-0 Mich-Wisc
Oct 29 open
 
1964   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Wakefield L 0-20 Mich-Wisc
Sep 11 Iron Mountain L 0-18
Sep 18 Superior (WI) East L 7-37 Mich-Wisc
Sep 25 Hurley (WI) W 13-0 Mich-Wisc
Oct 02 Calumet W 22-0
Oct 09 Bessemer L 6-19 Mich-Wisc
Oct 16 Menominee W 26-6
Oct 23 Ashland (WI) L 0-13 Mich-Wisc
Oct 30 open
 
1963   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Wakefield W 12-0 Mich-Wisc
Sep 06 Iron Mountain W 12-6
Sep 13 Superior (WI) East W 13-0 Mich-Wisc
Sep 20 Hurley (WI) W 38-7 Mich-Wisc
Sep 27 Calumet W 20-7
Oct 04 Bessemer W 10-7 Mich-Wisc
Oct 11 Menominee W 38-0
Oct 18 Ashland (WI) W 39-6 Mich-Wisc
Oct 25 open
 
1962   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Wakefield W 20-14 Mich-Wisc
Sep 07 Iron Mountain W 14-13
Sep 14 Superior (WI) East W 14-7 Mich-Wisc
Sep 21 Hurley (WI) W 14-6 Mich-Wisc
Sep 28 Calumet W 25-6
Oct 05 Bessemer W 13-12 Mich-Wisc
Oct 12 Menominee L 7-20
Oct 19 Ashland (WI) W 20-7 Mich-Wisc
Oct 26 open
 
1961   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Wakefield L 6-14 Mich-Wisc
Sep 08 Iron Mountain W 19-14
Sep 15 Superior (WI) East L 13-26 Mich-Wisc
Sep 22 Hurley (WI) W 39-7 Mich-Wisc
Sep 29 Calumet W 13-0
Oct 06 Bessemer L 7-13 Mich-Wisc
Oct 13 Menominee W 32-12
Oct 20 Ashland (WI) T 6-6 Mich-Wisc
Oct 27 open
 
1960   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Wakefield L 13-21 Mich-Wisc
Sep 09 Iron Mountain W 21-6
Sep 16 Rhinelander (WI) W 34-12
Sep 23 Hurley (WI) W 33-0 Mich-Wisc
Sep 30 Calumet W 38-0
Oct 07 Bessemer W 53-14 Mich-Wisc
Oct 14 Menominee W 45-6
Oct 21 Ashland (WI) W 39-7 Mich-Wisc
Oct 28 open
 
1959   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 open
Sep 04 Iron Mountain W 21-20
Sep 11 Wakefield W 14-7 Mich-Wisc
Sep 18 Rhinelander (WI) W 23-0
Sep 25 Calumet W 28-0
Oct 02 Bessemer W 49-7 Mich-Wisc
Oct 09 Menominee L 20-33
Oct 16 Ashland (WI) L 20-34 Mich-Wisc
Oct 23 Hurley (WI) W 20-7 Mich-Wisc
 
1958   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Iron Mountain W 18-0
Sep 05 Wakefield L 0-13 Mich-Wisc
Sep 12 Hurley (WI) W 15-8 Mich-Wisc
Sep 19 Escanaba W 19-14
Sep 26 Calumet W 43-0
Oct 03 Bessemer L 0-14 Mich-Wisc
Oct 10 Menominee L 0-43
Oct 17 Ashland (WI) W 33-0 Mich-Wisc
Oct 24 open
 
1957   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Iron Mountain L 7-19
Sep 06 Duluth (MN) Denfield L 7-13
Sep 13 Hurley (WI) L 2-12 Mich-Wisc
Sep 20 Escanaba L 6-27
Sep 27 Calumet L 7-59
Oct 04 Bessemer L 7-55 Mich-Wisc
Oct 11 Menominee L 7-51
Oct 18 Ashland (WI) L 0-2 Mich-Wisc F
Oct 25 Wakefield L 7-39 Mich-Wisc
 
1956   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Iron Mountain W 26-0
Sep 07 Duluth (MN) Denfield T 6-6
Sep 14 Hurley (WI) W 13-7 Mich-Wisc
Sep 21 Escanaba L 13-19
Sep 28 Calumet T 32-32
Oct 05 Bessemer L 0-32 Mich-Wisc
Oct 12 Menominee L 14-27
Oct 19 Ashland (WI) L 12-14 Mich-Wisc
Oct 26 open
 
1955   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Iron Mountain L 13-32
Sep 09 Duluth (MN) Denfield L 0-7
Sep 16 Hurley (WI) W 27-6 Mich-Wisc
Sep 23 Escanaba L 6-12
Sep 30 open
Oct 07 Bessemer T 13-13 Mich-Wisc
Oct 14 Menominee W 12-7
Oct 21 Ashland (WI) L 8-28 Mich-Wisc
Oct 28 Calumet W 14-0