GLADSTONE BRAVES
Historical Michigan high school football scores since 1950
Copyright 1995-2017 BusStop Computing. All rights reserved.

YEAR   ENROLL   W-L   AVE.   PF-PA
2016 B 478 3-6 .333 151-252
2015 B 480 2-7 .222 169-330
2014 B 473 3-6 .333 198-245
2013 B 439 0-9 .000 146-388
2012 B 490 2-7 .222 221-307
2011 B 493 0-9 .000 153-366
2010 B 487 4-5 .444 222-249
2009 B 506 5-4 .556 194-172 *
2008 B 502 9-3 .750 347-175 * P
2007 B 541 3-6 .333 167-277
2006 B 543 2-7 .222 160-262
2005 B 552 5-4 .556 184-179 *
2004 B 576 8-4 .667 328-196 * P
2003 B 564 3-6 .333 149-247
2002 B 608 1-8 .111 139-246
2001 B 607 3-5 .375 129-164
2000 B 620 6-3 .667 181-149 * P
1999 B 604 0-9 .000 117-322
1998 B 587 7-3 .700 236-182 * P
1997 B 594 4-5 .444 175-252
1996 B 670 4-5 .444 141-174
1995 B 670 4-5 .444 106-182
1994 B 654 2-7 .222 165-203
1993 B 653 5-4 .556 215-224 *
1992 B 607 5-4 .556 177-182 *
1991 B 606 5-4 .556 231-176 *
1990 B 613 5-4 .556 157-161 * P
1989 B 613 5-4 .556 145-176 *
1988 B 610 6-3 .667 194-118 *
1987 B 605 4-5 .444 178-162
1986 B 611 7-2 .778 184-105 *
1985 B 619 11-1 .917 317-113 * P
1984 B 5-4 .556 171-171 *
1983 B 4-5 .444 138-157
1982 B 8-1 .889 251-116 *
1981 B 3-6 .333 125-162
1980 B 4-5 .444 112-151
1979 B 2-7 .222 108-157
1978 B 5-4 .556 119-122 *
1977 B 3-6 .333 132-123
1976 B 2-7 .222 83-192
1975 B 0-9 .000 44-213
1974 B 6-2 .750 197-129 *
1973 B 4-5 .444 130-187
1972 B 6-3 .667 199-96 *
1971 B 8-1 .889 262-34 *
1970 B 7-1 .875 264-35 *
1969 B 6-1-1 .812 181-42 *
1968 B 8-1 .889 247-59 *
1967 B 5-3 .625 93-111 *
1966 B 3-5-1 .389 86-127
1965 B 5-3-1 .611 137-104 *
1964 B 6-2-1 .722 187-91 *
1963 B 5-2-1 .687 190-125 *
1962 B 6-1-1 .812 224-76 *
1961 C 2-6 .250 84-99
1960 C 2-6 .250 60-156
1959 C 2-6 .250 59-139
1958 B 2-6 .250 92-136
1957 B 2-5-1 .312 94-167
1956 B 3-4-1 .437 86-116
1955 B 4-4 .500 97-103 *
261-285-8 .478 29 of 62

ALL-TIME OPPONENTS G W-L-T AVE.
Marquette 56 29-25-2 .536
Negaunee 54 20-34 .370 *
Escanaba 50 10-39-1 .210
Kingsford 46 11-35 .239
Menominee 43 7-36 .163
Gwinn 34 26-7-1 .779 *
Munising 31 19-12 .613
Newberry 28 25-3 .893
Sault Sainte Marie 25 12-13 .480
Manistique 20 9-10-1 .475 *
Stephenson 18 10-7-1 .583
Ishpeming 16 7-9 .437 *
Calumet 14 6-8 .429
Iron River West Iron County 14 8-6 .571
Cheboygan 12 4-8 .333
Norway 9 3-4-2 .444
Alpena 7 5-2 .714
Ishpeming Westwood 7 6-1 .857 *
Ironwood 5 3-2 .600
Crystal Falls 4 2-2 .500
Green Bay (WI) Southwest 4 1-3 .250
Iron Mountain 4 1-3 .250 *
Muskegon Heights 4 3-1 .750
Petoskey 4 3-1 .750
Benzonia Benzie Central 3 3-0 1.000
Florence (WI) 3 2-1 .667
Houghton 3 2-1 .667
Marquette Baraga 3 3-0 1.000
Milwaukee (WI) Custer 3 2-1 .667
Baraga 2 2-0 1.000
Gladwin 2 0-2 .000
L'Anse 2 2-0 1.000
Newaygo 2 1-1 .500
Roscommon 2 1-1 .500
Two Rivers (WI) 2 1-1 .500
Whitefish Bay (WI) Dominician 2 2-0 1.000
Bark River-Harris 1 1-0 1.000
Brillion (WI) 1 0-1 .000
Chesaning 1 1-0 1.000
Elk Rapids 1 1-0 1.000
Marinette (WI) Catholic Central 1 0-1 .000
Middleville 1 1-0 1.000
Midland Bullock Creek 1 0-1 .000
Peshito (WI) 1 1-0 1.000
Rock 1 1-0 1.000
Saginaw MacArthur 1 1-0 1.000
Sault Sainte Marie (ONT) Bewating 1 1-0 1.000
Scottville Mason County Central 1 1-0 1.000
Standish-Sterling 1 0-1 .000
Superior (WI) 1 1-0 1.000
Wittenberg-Birnamwood (WI) 1 0-1 .000
Wyoming Park 1 0-1 .000
TOTALS 261-285-8 .478
2017   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Gwinn 0-0 Mid-Peninsula
Sep 01 Manistique 0-0 Mid-Peninsula
Sep 08 Negaunee 0-0 Mid-Peninsula
Sep 15 Ishpeming Westwood 0-0 Mid-Peninsula
Sep 22 Ishpeming 0-0 Mid-Peninsula
Sep 29 Sault Sainte Marie 0-0
Oct 06 Escanaba 0-0
Oct 13 Iron Mountain 0-0 Mid-Peninsula
Oct 20 Calumet 0-0
 
2016   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Gwinn L 16-36
Sep 02 Benzonia Benzie Central W 2-0 F
Sep 09 Negaunee L 21-44
Sep 16 Menominee L 6-35 Great-Northern-UP
Sep 23 Marquette W 46-45 Great-Northern-UP
Sep 30 Sault Sainte Marie W 28-6 Great-Northern-UP
Oct 07 Escanaba L 12-19 Great-Northern-UP
Oct 14 Kingsford L 14-43 Great-Northern-UP
Oct 21 Calumet L 6-24
 
2015   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Gwinn W 21-14
Sep 04 Benzonia Benzie Central W 27-18
Sep 11 Negaunee L 17-41
Sep 18 Menominee L 13-63 Great-Northern-UP
Sep 25 Marquette L 16-46 Great-Northern-UP
Oct 02 Sault Sainte Marie L 27-37
Oct 09 Escanaba L 14-39 Great-Northern-UP
Oct 16 Kingsford L 27-45 Great-Northern-UP
Oct 23 Calumet L 7-27
 
2014   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Gwinn W 34-8
Sep 05 Roscommon W 41-12
Sep 12 Negaunee W 24-19
Sep 19 Menominee L 6-49 Great-Northern-UP
Sep 26 Marquette L 13-21 Great-Northern-UP
Oct 03 Sault Sainte Marie L 22-28
Oct 10 Escanaba L 14-41 Great-Northern-UP
Oct 17 Kingsford L 6-20 Great-Northern-UP
Oct 24 Calumet L 38-47
 
2013   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Gwinn L 6-18
Sep 06 Roscommon L 12-36
Sep 13 Negaunee L 0-38
Sep 20 Menominee L 6-56 Great-Northern-UP
Sep 27 Marquette L 32-63 Great-Northern-UP
Oct 04 Sault Sainte Marie L 22-45
Oct 11 Escanaba L 16-41 Great-Northern-UP
Oct 18 Kingsford L 20-55 Great-Northern-UP
Oct 25 Calumet L 32-36
 
2012   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Gwinn W 49-12
Aug 31 Bark River-Harris W 34-6
Sep 07 Negaunee L 34-36
Sep 14 Menominee L 6-47 Great-Northern-UP
Sep 21 Marquette L 14-35 Great-Northern-UP
Sep 28 Sault Sainte Marie L 19-49
Oct 05 Escanaba L 25-37 Great-Northern-UP
Oct 12 Kingsford L 28-49 Great-Northern-UP
Oct 19 Calumet L 12-36
 
2011   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Wittenberg-Birnamwood (WI) L 7-49
Sep 02 Calumet L 22-36
Sep 09 Negaunee L 19-22
Sep 16 Menominee L 7-49 Great-Northern-UP
Sep 23 Marquette L 6-42 Great-Northern-UP
Sep 30 Sault Sainte Marie L 36-41
Oct 07 Escanaba L 14-54 Great-Northern-UP
Oct 14 Kingsford L 29-34 Great-Northern-UP
Oct 21 Newaygo L 13-39
 
2010   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Sault Sainte Marie W 41-16
Sep 03 Calumet L 7-26
Sep 10 Negaunee L 0-28
Sep 17 Menominee L 20-41 Great-Northern-UP
Sep 24 Marquette L 27-35 Great-Northern-UP
Oct 01 Alpena W 48-44
Oct 08 Escanaba W 26-22 Great-Northern-UP
Oct 15 Kingsford L 0-31 Great-Northern-UP
Oct 22 Newaygo W 53-6
 
2009   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Sault Sainte Marie W 48-0
Sep 04 Calumet W 26-18
Sep 11 Negaunee W 12-8
Sep 18 Menominee L 21-38 Great-Northern-UP
Sep 25 Marquette W 54-8 Great-Northern-UP
Oct 02 Alpena W 13-12
Oct 09 Escanaba L 0-40 Great-Northern-UP
Oct 16 Kingsford L 7-28 Great-Northern-UP
Oct 23 Brillion (WI) L 13-20
 
2008   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Sault Sainte Marie W 20-14
Sep 05 Calumet W 36-24
Sep 12 Negaunee L 27-28
Sep 19 Stephenson W 41-0
Sep 26 Marquette W 46-14 Great-Northern-UP
Oct 03 Alpena W 14-0
Oct 10 Escanaba W 42-21 Great-Northern-UP
Oct 17 Kingsford L 7-34 Great-Northern-UP
Oct 24 Menominee W 14-0 Great-Northern-UP
Oct 31 Elk Rapids W 48-0 5-PreDistrict
Nov 07 Negaunee W 19-0 5-District
Nov 14 Standish-Sterling L 33-40 5-Regional
 
2007   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Sault Sainte Marie L 0-21
Aug 31 Milwaukee (WI) Custer W 41-8
Sep 07 Negaunee L 7-21
Sep 14 Stephenson W 22-16
Sep 21 Marquette L 18-29 Great-Northern-UP
Sep 28 Alpena L 12-47
Oct 05 Escanaba W 42-41 Great-Northern-UP
Oct 12 Kingsford L 19-48 Great-Northern-UP
Oct 19 Menominee L 6-46 Great-Northern-UP
 
2006   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Sault Sainte Marie W 46-20
Sep 01 Milwaukee (WI) Custer L 36-38
Sep 08 Negaunee L 6-12
Sep 15 Stephenson W 34-16
Sep 22 Marquette L 12-15 Great-Northern-UP
Sep 29 Alpena L 6-55
Oct 06 Escanaba L 12-28 Great-Northern-UP
Oct 13 Kingsford L 8-35 Great-Northern-UP
Oct 20 Menominee L 0-43 Great-Northern-UP
 
2005   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Sault Sainte Marie L 6-15
Sep 02 Milwaukee (WI) Custer W 26-0
Sep 09 Negaunee W 13-0
Sep 16 Stephenson W 27-10
Sep 23 Marquette W 28-7 Great-Northern-UP
Sep 30 Alpena W 42-21
Oct 07 Escanaba L 0-28 Great-Northern-UP
Oct 14 Kingsford L 36-42 Great-Northern-UP
Oct 21 Menominee L 6-56 Great-Northern-UP
 
2004   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Sault Sainte Marie W 40-24
Sep 03 Florence (WI) W 61-8
Sep 10 Negaunee L 6-21
Sep 17 Stephenson W 57-6
Sep 24 Marquette W 35-0 Great-Northern-UP
Oct 01 Alpena W 21-7
Oct 08 Escanaba W 19-6 Great-Northern-UP
Oct 15 Kingsford L 20-21 Great-Northern-UP
Oct 22 Menominee L 3-35 Great-Northern-UP
Oct 29 Benzonia Benzie Central W 27-12 5-PreDistrict
Nov 05 Scottville Mason County Central W 27-25 5-District
Nov 12 Midland Bullock Creek L 12-31 5-Regional
 
2003   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Sault Sainte Marie W 12-6
Sep 05 Florence (WI) W 32-6
Sep 12 Negaunee L 7-35
Sep 19 Stephenson L 8-39
Sep 26 Marquette L 0-21 Great-Northern-UP
Oct 03 Iron River West Iron County W 21-14
Oct 10 Escanaba L 28-36 Great-Northern-UP
Oct 17 Kingsford L 34-35 Great-Northern-UP
Oct 24 Menominee L 7-55 Great-Northern-UP
 
2002   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Sault Sainte Marie L 16-32
Sep 06 Florence (WI) L 0-7
Sep 13 Negaunee L 13-23
Sep 20 Muskegon Heights W 43-33
Sep 27 Marquette L 20-45 Great-Northern-UP
Oct 04 Iron River West Iron County L 7-14
Oct 11 Escanaba L 13-21 Great-Northern-UP
Oct 18 Kingsford L 15-34 Great-Northern-UP
Oct 25 Menominee L 12-37 Great-Northern-UP
 
2001   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Calumet W 14-7
Aug 31 Ishpeming Westwood W 35-0
Sep 07 Negaunee L 14-15
Sep 14 Muskegon Heights W 34-20
Sep 21 Marquette L 12-33 Great-Northern-UP
Sep 28 open
Oct 05 Escanaba L 13-17 Great-Northern-UP
Oct 12 Kingsford L 7-38 Great-Northern-UP
Oct 19 Menominee L 0-34 Great-Northern-UP
 
2000   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Calumet W 47-13
Sep 01 Ishpeming Westwood W 37-0
Sep 08 Negaunee W 13-12
Sep 15 Menominee L 8-42 Great-Northern-UP
Sep 22 Marquette W 13-6 Great-Northern-UP
Sep 29 Middleville W 27-16
Oct 06 Escanaba W 23-12 Great-Northern-UP
Oct 13 Kingsford L 0-21 Great-Northern-UP
Oct 20 open
Oct 27 Gladwin L 13-27 5-PreDistrict
 
1999   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Calumet L 7-8
Sep 03 Ishpeming Westwood L 15-21
Sep 10 Negaunee L 8-34
Sep 17 Menominee L 13-40 Great-Northern-UP
Sep 24 Marquette L 12-44 Great-Northern-UP
Oct 01 Muskegon Heights L 35-42
Oct 08 Escanaba L 0-36 Great-Northern-UP
Oct 15 Kingsford L 20-49 Great-Northern-UP
Oct 22 Cheboygan L 7-48
 
1998   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Calumet W 44-7
Sep 11 Ishpeming Westwood W 13-0
Sep 18 Negaunee L 10-33
Sep 25 Menominee L 8-41 Great-Northern-UP
Oct 02 Marquette W 33-7 Great-Northern-UP
Oct 09 Muskegon Heights W 35-19
Oct 16 Escanaba W 27-0 Great-Northern-UP
Oct 23 Kingsford W 28-21 Great-Northern-UP
Oct 30 Cheboygan W 28-26
Nov 06 Gladwin L 10-28 B-PreRegion
 
1997   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 05 Calumet W 28-13
Sep 12 Ishpeming Westwood W 37-22
Sep 19 Negaunee W 21-14
Sep 26 Menominee L 14-41 Great-Northern-UP
Oct 03 Marquette W 15-14 Great-Northern-UP
Oct 10 Gwinn L 11-34
Oct 17 Escanaba L 14-28 Great-Northern-UP
Oct 24 Kingsford L 7-28 Great-Northern-UP
Oct 31 Cheboygan L 28-58
 
1996   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Green Bay (WI) Southwest L 0-20
Sep 13 Ishpeming Westwood W 21-8
Sep 20 Negaunee L 14-28
Sep 27 Menominee L 6-13 Great-Northern-UP
Oct 04 Marquette W 28-16 Great-Northern-UP
Oct 11 Gwinn W 21-3
Oct 18 Escanaba W 16-0 Great-Northern-UP
Oct 25 Kingsford L 0-27 Great-Northern-UP
Nov 01 Cheboygan L 35-59
 
1995   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Green Bay (WI) Southwest L 0-27
Sep 08 Ishpeming Westwood W 7-0
Sep 15 Negaunee L 14-42
Sep 22 Menominee L 14-20 Great-Northern-UP
Sep 29 Marquette W 20-15 Great-Northern-UP
Oct 06 Gwinn W 20-2
Oct 13 Escanaba L 0-35 Great-Northern-UP
Oct 20 Kingsford L 6-27 Great-Northern-UP
Oct 27 Cheboygan W 25-14
 
1994   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Green Bay (WI) Southwest L 7-8
Sep 02 Sault Sainte Marie (ONT) Bewating W 49-0
Sep 16 Negaunee L 15-27
Sep 23 Menominee L 6-14 Great-Northern-UP
Sep 30 Marquette L 14-27 Great-Northern-UP
Oct 07 Gwinn W 39-16
Oct 14 Escanaba L 7-34 Great-Northern-UP
Oct 21 Kingsford L 14-35 Great-Northern-UP
Oct 28 Cheboygan L 14-42
 
1993   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Green Bay (WI) Southwest W 16-0
Sep 03 Whitefish Bay (WI) Dominician W 30-13
Sep 17 Negaunee W 14-13
Sep 24 Menominee L 14-41 Great-Northern-UP
Oct 01 Marquette W 30-26 Great-Northern-UP
Oct 08 Gwinn W 20-14
Oct 15 Escanaba L 22-28 Great-Northern-UP
Oct 22 Kingsford L 29-41 Great-Northern-UP
Oct 29 Cheboygan L 40-48
 
1992   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Whitefish Bay (WI) Dominician W 42-8
Sep 11 Superior (WI) W 14-12
Sep 18 Negaunee L 0-14
Sep 25 Menominee W 34-16 Great-Northern-UP
Oct 02 Marquette W 27-17 Great-Northern-UP
Oct 09 Gwinn W 17-8
Oct 16 Escanaba L 17-28 Great-Northern-UP
Oct 23 Kingsford L 12-41 Great-Northern-UP
Oct 30 Cheboygan L 14-38
 
1991   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Iron River West Iron County W 26-6
Sep 06 Petoskey W 34-14
Sep 20 Negaunee L 12-21
Sep 27 Menominee L 15-21 Great-Northern-UP
Oct 04 Marquette W 31-26 Great-Northern-UP
Oct 11 Gwinn W 44-0
Oct 18 Escanaba L 18-34 Great-Northern-UP
Oct 25 Kingsford L 21-26 Great-Northern-UP
Nov 01 Cheboygan W 30-28
 
1990   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Petoskey W 20-8
Sep 07 Cheboygan W 12-7
Sep 14 Negaunee W 6-3
Sep 21 Menominee W 30-26 Great-Northern-UP
Sep 28 Marquette W 35-19 Great-Northern-UP
Oct 05 Gwinn L 12-22
Oct 12 Escanaba L 6-12 Great-Northern-UP
Oct 19 Kingsford L 14-22 Great-Northern-UP
Oct 26 open
Nov 03 Kingsford L 22-42 B-PreRegion
 
1989   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Petoskey L 12-28
Sep 08 Cheboygan L 6-36
Sep 15 Negaunee W 20-14
Sep 22 Menominee W 28-24 A-B-C
Sep 29 Marquette W 19-13 A-B-C
Oct 06 Gwinn W 20-6
Oct 13 Escanaba L 6-28 A-B-C
Oct 20 Kingsford L 12-14 A-B-C
Oct 27 Munising W 22-13
 
1988   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Petoskey W 19-0
Sep 09 Cheboygan L 3-13
Sep 16 Negaunee W 14-6
Sep 23 Menominee L 12-15 A-B-C
Sep 30 Marquette W 34-23 A-B-C
Oct 07 Gwinn W 38-6
Oct 14 Escanaba L 14-28 A-B-C
Oct 21 Kingsford W 23-14 A-B-C
Oct 28 Munising W 37-13
 
1987   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Escanaba L 7-28
Sep 11 Iron River West Iron County L 13-21 A-B-C
Sep 18 Negaunee L 14-21
Sep 25 Menominee L 22-28 A-B-C
Oct 02 Marquette L 15-17 A-B-C
Oct 09 Gwinn W 26-8
Oct 16 Ironwood W 29-12 A-B-C
Oct 23 Kingsford W 18-0 A-B-C
Oct 30 Munising W 34-27
 
1986   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Escanaba W 32-20
Sep 05 Iron River West Iron County W 20-12 A-B-C
Sep 12 Negaunee L 0-3
Sep 19 Menominee L 12-19 A-B-C
Sep 26 Marquette W 20-7 A-B-C
Oct 03 Gwinn W 18-9
Oct 10 Ironwood W 35-7 A-B-C
Oct 17 Kingsford W 20-14 A-B-C
Oct 24 Munising W 27-14
 
1985   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Escanaba W 25-7 A-B-C
Sep 06 Iron River West Iron County W 12-6
Sep 13 Negaunee W 26-14
Sep 20 Menominee W 33-7 A-B-C
Sep 27 Marquette W 27-0 A-B-C
Oct 04 Gwinn W 28-0
Oct 11 Newberry W 49-6
Oct 18 Kingsford W 26-6 A-B-C
Oct 25 Munising W 28-18
Nov 08 Saginaw MacArthur W 25-24 B-PreRegion
Nov 15 Chesaning W 26-12 B-Regional
Nov 22 Wyoming Park L 12-13 B-Semi
 
1984   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Escanaba L 8-35 A-B-C
Sep 07 Houghton L 14-21
Sep 14 Negaunee L 0-28
Sep 21 Menominee L 14-35 A-B-C
Sep 28 Marquette W 14-12 A-B-C
Oct 05 Gwinn W 37-6
Oct 12 Newberry W 28-14
Oct 19 Kingsford W 24-14 A-B-C
Oct 26 Munising W 32-6
 
1983   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Escanaba L 6-14 Great-Northern
Sep 09 Houghton W 26-20
Sep 16 Negaunee W 14-6
Sep 23 Menominee L 8-31 Great-Northern
Sep 30 Marquette L 22-24 Great-Northern
Oct 07 Gwinn W 42-8
Oct 14 Newberry W 14-0
Oct 21 Kingsford L 6-7 Great-Northern
Oct 28 Munising L 0-47
 
1982   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Escanaba L 0-27 Great-Northern
Sep 10 Houghton W 7-0
Sep 17 Negaunee W 36-8
Sep 24 Menominee W 42-36 Great-Northern
Oct 01 Marquette W 28-12 Great-Northern
Oct 08 Gwinn W 40-0
Oct 15 Newberry W 46-6
Oct 22 Kingsford W 26-13 Great-Northern
Oct 29 Munising W 26-14
 
1981   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Escanaba L 0-41 Great-Northern
Sep 11 Menominee L 8-12 Great-Northern
Sep 18 Negaunee L 6-32
Sep 25 Marquette W 27-12 Great-Northern
Oct 02 Iron River West Iron County W 23-0 Great-Northern
Oct 09 Gwinn L 22-24
Oct 16 Newberry W 27-0
Oct 23 Kingsford L 6-21 Great-Northern
Oct 30 Munising L 6-20
 
1980   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Escanaba L 14-27 Great-Northern
Sep 05 Menominee L 12-34 Great-Northern
Sep 12 Negaunee W 7-6
Sep 19 Marquette W 12-7 Great-Northern
Sep 26 Iron River West Iron County W 14-6 Great-Northern
Oct 03 Gwinn L 6-12
Oct 10 Newberry W 47-20
Oct 17 Kingsford L 0-18 Great-Northern
Oct 24 Munising L 0-21
 
1979   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Escanaba L 0-36 Great-Northern
Sep 07 Menominee L 20-26 Great-Northern
Sep 14 Negaunee L 6-14
Sep 21 Marquette L 8-27 Great-Northern
Sep 28 Iron River West Iron County L 18-19 Great-Northern
Oct 05 Gwinn L 6-7
Oct 12 Newberry W 28-6
Oct 19 Kingsford W 14-7 Great-Northern
Oct 26 Munising L 8-15
 
1978   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Escanaba L 0-39 Great-Northern
Sep 08 Menominee L 6-16 Great-Northern
Sep 15 Negaunee L 0-21
Sep 22 Marquette W 22-14 Great-Northern
Sep 29 Iron River West Iron County W 12-0 Great-Northern
Oct 06 Gwinn W 29-6
Oct 13 Newberry W 38-6
Oct 20 Kingsford W 6-0 Great-Northern
Oct 27 Munising L 6-20
 
1977   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Kingsford L 0-14 Great-Northern
Sep 09 Iron River West Iron County L 8-20 Great-Northern
Sep 16 Negaunee L 6-13
Sep 23 Marquette W 16-0 Great-Northern
Sep 30 Menominee L 6-14 Great-Northern
Oct 07 Iron Mountain L 0-7 Great-Northern
Oct 14 Newberry W 55-8
Oct 21 Ironwood W 15-6 Great-Northern
Oct 28 Escanaba L 26-41 Great-Northern
 
1976   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Kingsford L 0-36 Great-Northern
Sep 10 Iron River West Iron County W 21-0 Great-Northern
Sep 17 Negaunee L 0-28
Sep 24 Marquette L 6-19 Great-Northern
Oct 01 Menominee L 19-33 Great-Northern
Oct 08 Iron Mountain L 8-14 Great-Northern
Oct 15 Manistique W 15-0
Oct 22 Ironwood L 14-22 Great-Northern
Oct 29 Escanaba L 0-40 Great-Northern
 
1975   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Kingsford L 6-14 Great-Northern
Sep 05 Iron River West Iron County L 0-12 Great-Northern
Sep 12 Negaunee L 16-36
Sep 19 Marquette L 8-28 Great-Northern
Sep 26 Menominee L 0-29 Great-Northern
Oct 03 Iron Mountain L 6-15 Great-Northern
Oct 10 Two Rivers (WI) L 8-9
Oct 17 Ironwood L 0-27 Great-Northern
Oct 24 Escanaba L 0-43 Great-Northern
 
1974   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Kingsford W 13-0 Great-Northern
Sep 06 Iron River West Iron County L 28-29 Great-Northern
Sep 13 Negaunee W 34-8
Sep 20 Marquette L 6-14 Great-Northern
Sep 27 Menominee W 21-18 Great-Northern
Oct 04 Iron Mountain W 44-26 Great-Northern
Oct 11 open
Oct 18 Two Rivers (WI) W 30-20
Oct 25 Escanaba W 21-14 Great-Northern
 
1973   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Kingsford W 18-14
Sep 07 Newberry W 47-14 Great-Lakes
Sep 14 Negaunee L 9-14 Great-Lakes
Sep 21 Marquette L 3-35
Sep 28 Manistique W 7-6 Great-Lakes
Oct 05 Munising W 34-12 Great-Lakes
Oct 12 Ishpeming L 6-21 Great-Lakes
Oct 19 Sault Sainte Marie L 6-31 Great-Lakes
Oct 26 Escanaba L 0-40
 
1972   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Kingsford L 20-23
Sep 08 Newberry W 34-16 Great-Lakes
Sep 15 Ishpeming W 21-0 Great-Lakes
Sep 22 Marquette W 11-8 Great-Lakes
Sep 29 Manistique W 41-14 Great-Lakes
Oct 06 Munising W 46-0 Great-Lakes
Oct 13 Negaunee L 0-7 Great-Lakes
Oct 20 Sault Sainte Marie W 19-0 Great-Lakes
Oct 27 Escanaba L 7-28
 
1971   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Peshito (WI) W 29-6
Sep 10 Newberry W 20-0 Great-Lakes
Sep 17 Ishpeming W 48-0 Great-Lakes
Sep 24 Marquette W 14-0 Great-Lakes
Oct 01 Manistique W 40-0 Great-Lakes
Oct 08 Munising W 56-8 Great-Lakes
Oct 15 Negaunee W 28-6 Great-Lakes
Oct 22 Sault Sainte Marie W 27-0 Great-Lakes
Oct 29 Escanaba L 0-14
 
1970   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Gwinn W 32-0
Sep 11 Newberry W 42-0 Great-Lakes
Sep 18 Ishpeming W 22-0 Great-Lakes
Sep 25 Marquette L 7-9 Great-Lakes
Oct 02 Manistique W 54-12 Great-Lakes
Oct 09 Munising W 25-0 Great-Lakes
Oct 16 Negaunee W 38-14 Great-Lakes
Oct 23 Sault Sainte Marie W 44-0 Great-Lakes
Oct 30 open
 
1969   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Gwinn T 0-0
Sep 05 Newberry W 23-0 Great-Lakes
Sep 12 Ishpeming L 8-14 Great-Lakes
Sep 19 Marquette W 42-6 Great-Lakes
Sep 26 Manistique W 29-7 Great-Lakes
Oct 03 Munising W 31-6 Great-Lakes
Oct 10 Negaunee W 36-0 Great-Lakes
Oct 17 Sault Sainte Marie W 12-9 Great-Lakes
Oct 24 open
 
1968   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Gwinn W 37-6
Sep 06 Newberry W 28-6 Great-Lakes
Sep 13 Ishpeming W 19-0 Great-Lakes
Sep 20 Marquette L 12-21 Great-Lakes
Sep 27 Manistique W 35-0 Great-Lakes
Oct 04 Munising W 12-7 Great-Lakes
Oct 11 Negaunee W 19-0 Great-Lakes
Oct 18 Sault Sainte Marie W 27-7 Great-Lakes
Oct 25 Stephenson W 58-12
 
1967   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Gwinn W 20-0
Sep 08 Newberry W 19-12 Great-Lakes
Sep 15 Ishpeming L 0-13 Great-Lakes
Sep 22 Marquette W 13-7 Great-Lakes
Sep 29 Manistique L 0-34 Great-Lakes
Oct 06 Munising W 18-6 Great-Lakes
Oct 13 Negaunee W 17-14 Great-Lakes
Oct 20 Sault Sainte Marie L 6-25 Great-Lakes
Oct 27 open
 
1966   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Gwinn W 20-0
Sep 09 Newberry W 6-0 Great-Lakes
Sep 16 Ishpeming L 6-31 Great-Lakes
Sep 23 Marquette T 6-6 Great-Lakes
Sep 30 Manistique L 9-20 Great-Lakes
Oct 07 Munising L 6-12 Great-Lakes
Oct 14 Negaunee L 0-26 Great-Lakes
Oct 21 Sault Sainte Marie L 0-26 Great-Lakes
Oct 28 Marquette Baraga W 33-6
 
1965   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Norway L 7-19
Sep 10 Newberry W 27-14 Great-Lakes
Sep 17 Manistique L 12-13 Great-Lakes
Sep 24 Ishpeming W 20-13 Great-Lakes
Oct 01 Stephenson T 14-14
Oct 08 Marquette Baraga W 38-12
Oct 15 Munising L 0-6 Great-Lakes
Oct 22 Gwinn W 12-7
Oct 29 L'Anse W 7-6
 
1964   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Norway T 13-13
Sep 11 Newberry W 27-14 Great-Lakes
Sep 18 Manistique L 0-12 Great-Lakes
Sep 25 Ishpeming W 13-0 Great-Lakes
Oct 02 Stephenson L 12-13 Great-Lakes
Oct 09 Marquette Baraga W 26-7
Oct 16 Munising W 34-13 Great-Lakes
Oct 23 Gwinn W 34-13
Oct 30 L'Anse W 28-6
 
1963   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Norway W 16-14
Sep 06 Newberry W 53-27 Great-Lakes
Sep 13 Sault Sainte Marie L 13-19 Great-Lakes
Sep 20 Marquette T 12-12 Great-Lakes
Sep 27 Munising L 20-21 Great-Lakes
Oct 04 Manistique W 14-13 Great-Lakes
Oct 11 Stephenson W 34-13 Great-Lakes
Oct 18 Gwinn W 28-6
Oct 25 open
 
1962   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Norway W 19-12
Sep 07 Newberry W 38-7 Great-Lakes
Sep 14 Escanaba T 6-6 Great-Lakes
Sep 21 Ishpeming W 49-12 Great-Lakes
Sep 28 Munising W 27-0 Great-Lakes
Oct 05 Manistique L 13-14 Great-Lakes
Oct 12 Stephenson W 26-19 Great-Lakes
Oct 19 Gwinn W 46-6
Oct 26 open
 
1961   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Norway L 7-14
Sep 08 Newberry L 0-7 Great-Lakes
Sep 15 Marquette L 0-13 Great-Lakes
Sep 22 Negaunee L 12-20 Great-Lakes
Sep 29 Munising L 6-13 Great-Lakes
Oct 06 Manistique L 13-20 Great-Lakes
Oct 13 Stephenson W 19-6 Great-Lakes
Oct 20 Baraga W 27-6
Oct 27 open
 
1960   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Norway L 0-14
Sep 09 Newberry L 6-36 Great-Lakes
Sep 16 Ishpeming L 0-19 Great-Lakes
Sep 23 Escanaba L 0-6 Great-Lakes
Sep 30 Munising W 21-14 Great-Lakes
Oct 07 Manistique L 0-34 Great-Lakes
Oct 14 Stephenson L 14-26 Great-Lakes
Oct 21 Baraga W 19-7
Oct 28 open
 
1959   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Norway L 0-7
Sep 04 Newberry W 12-0 Great-Lakes
Sep 11 Negaunee L 7-13 Great-Lakes
Sep 18 Sault Sainte Marie L 0-20 Great-Lakes
Sep 25 Munising L 6-20 Great-Lakes
Oct 02 Manistique L 0-46 Great-Lakes
Oct 09 Stephenson L 13-33 Great-Lakes
Oct 16 Rock W 21-0
Oct 23 open
 
1958   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 open
Sep 05 Crystal Falls L 12-42
Sep 12 Munising L 0-31 Great-Lakes
Sep 19 Manistique L 20-26 Great-Lakes
Sep 26 Marinette (WI) Catholic Central L 14-18
Oct 03 Newberry L 0-6 Great-Lakes
Oct 10 Ishpeming L 7-13 Great-Lakes
Oct 17 Stephenson W 19-0 Great-Lakes
Oct 24 Norway W 20-0
 
1957   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 open
Sep 06 Crystal Falls L 7-20
Sep 13 Munising W 7-6 Great-Lakes
Sep 20 Manistique L 13-25 Great-Lakes
Sep 27 Marquette L 7-32 Great-Lakes
Oct 04 Newberry W 14-6 Great-Lakes
Oct 11 Ishpeming L 20-34 Great-Lakes
Oct 18 Stephenson L 6-24 Great-Lakes
Oct 25 Norway T 20-20
 
1956   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 open
Sep 07 Crystal Falls W 26-0
Sep 14 Munising W 7-6 Great-Lakes
Sep 21 Manistique T 20-20 Great-Lakes
Sep 28 Marquette L 0-12 Great-Lakes
Oct 05 Newberry W 19-7 Great-Lakes
Oct 12 Ishpeming L 7-26 Great-Lakes
Oct 19 Stephenson L 0-32 Great-Lakes
Oct 26 Escanaba L 7-13 Great-Lakes
 
1955   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 open
Sep 09 Crystal Falls W 33-0
Sep 16 Munising L 10-13 Great-Lakes
Sep 23 Manistique W 14-0 Great-Lakes
Sep 30 Marquette W 7-6 Great-Lakes
Oct 07 Newberry W 27-7 Great-Lakes
Oct 14 Ishpeming L 0-35 Great-Lakes
Oct 21 Stephenson L 0-21 Great-Lakes
Oct 28 Escanaba L 6-21 Great-Lakes