ESCANABA ESKYMOS
Historical Michigan high school football scores since 1950
Copyright 1995-2017 BusStop Computing. All rights reserved.

YEAR   ENROLL   W-L   AVE.   PF-PA
2016 B 722 9-3 .750 326-209 * P
2015 B 719 5-5 .500 180-193 * P
2014 B 785 3-6 .333 176-216
2013 B 779 3-6 .333 173-226
2012 B 791 4-5 .444 212-295
2011 B 855 7-4 .636 353-281 * P
2010 B 877 4-5 .444 239-230
2009 B 931 8-3 .727 402-199 * P
2008 B 977 5-5 .500 293-273 * P
2007 B 1,026 1-8 .111 183-310
2006 A 1,087 7-4 .636 284-211 * P
2005 A 1,099 5-4 .556 216-156 *
2004 A 1,123 0-9 .000 56-298
2003 A 1,133 6-4 .600 273-273 * P
2002 A 1,146 5-4 .556 140-217 *
2001 A 1,167 1-8 .111 110-260
2000 A 1,189 4-4 .500 166-183 *
1999 A 1,129 7-3 .700 247-198 * P
1998 A 1,048 8-2 .800 287-190 * P
1997 A 1,230 5-4 .556 164-171 *
1996 A 1,218 4-5 .444 161-190
1995 A 1,218 7-2 .778 255-110 *
1994 A 1,232 6-3 .667 184-201 *
1993 A 1,231 6-4 .600 256-218 * P
1992 A 1,213 7-3 .700 246-148 * P
1991 A 1,126 5-4 .556 196-184 *
1990 A 1,081 5-4 .556 111-116 *
1989 A 1,164 9-1 .900 294-78 * P
1988 A 1,171 5-4 .556 253-211 *
1987 A 1,249 6-3 .667 157-120 *
1986 A 1,317 4-5 .444 138-182
1985 A 1,300 5-4 .556 180-150 *
1984 A 6-3 .667 241-189 *
1983 A 4-5 .444 128-174
1982 A 8-1 .889 234-75 *
1981 A 12-0 1.000 345-67 * P
1980 A 8-1 .889 238-82 *
1979 A 10-2 .833 359-163 * P
1978 A 6-2 .750 154-47 *
1977 A 6-3 .667 241-141 *
1976 A 7-2 .778 182-56 *
1975 A 6-1 .857 176-27 *
1974 A 6-3 .667 175-60 *
1973 A 9-0 1.000 323-65 *
1972 A 7-1 .875 181-42 *
1971 A 7-2 .778 130-64 *
1970 A 6-3 .667 185-108 *
1969 A 6-3 .667 134-100 *
1968 A 8-0-1 .944 310-52 *
1967 A 9-0 1.000 232-46 *
1966 A 6-2 .750 130-100 *
1965 A 5-4 .556 102-72 *
1964 A 7-2 .778 221-100 *
1963 A 7-1 .875 147-45 *
1962 A 5-1-2 .750 128-61 *
1961 B 8-0 1.000 248-38 *
1960 B 7-1 .875 151-57 *
1959 B 4-3-1 .562 111-124 *
1958 B 3-5 .375 113-101
1957 B 4-2-2 .625 161-85 *
1956 B 3-5 .375 66-168
1955 B 5-3 .625 93-76 *
361-199-6 .643 50 of 62

ALL-TIME OPPONENTS G W-L-T AVE.
Menominee 62 28-33-1 .460 *
Marquette 57 43-13-1 .763 *
Kingsford 55 25-30 .455 *
Gladstone 50 39-10-1 .790
Alpena 45 38-7 .844
Traverse City Central 31 13-18 .419
Sault Sainte Marie 26 22-4 .846 *
Iron Mountain 25 19-6 .760
Iron River West Iron County 15 9-5-1 .633
Cheboygan 13 7-6 .538
Marinette (WI) 11 6-5 .545
Antigo (WI) 10 5-5 .500
Ironwood 9 8-1 .889
Stephenson 9 7-1-1 .833
Green Bay (WI) East 8 6-2 .750
Ishpeming 7 5-1-1 .786
Escanaba Holy Name 6 6-0 1.000
Medford (WI) 6 3-3 .500
Negaunee 6 6-0 1.000
Ashland (WI) 5 4-1 .800
Gaylord 5 4-1 .800
Madison (WI) West 5 4-1 .800
Merrill (WI) 5 2-3 .400
Wisconsin Rapids (WI) Lincoln 5 3-2 .600
Muskegon 4 1-3 .250
Newberry 4 4-0 1.000
Birmingham Detroit Country Day 3 0-3 .000
Green Bay (WI) Notre Dame Academy 3 1-2 .333
Traverse City West 3 2-1 .667
Alma 2 1-1 .500
Cadillac 2 1-1 .500
DePere (WI) 2 0-2 .000
Grand Blanc 2 2-0 1.000
Grand Rapids Forest Hills Northern 2 0-2 .000
LaCrosse (WI) Central 2 2-0 1.000
Manistique 2 1-1 .500
Marshfield (WI) 2 0-2 .000
Minocqua (WI) Lakeland 2 1-1 .500
Munising 2 2-0 1.000
Okemos 2 1-1 .500
Petoskey 2 2-0 1.000
Sault Sainte Marie (ONT) Collegiate 2 2-0 1.000
Sault Sainte Marie (ONT) Korah Collegiate 2 2-0 1.000
Stevens Point (WI) 2 1-1 .500
Stevens Point (WI) Pacelli 2 2-0 1.000
Bay City John Glenn 1 0-1 .000
Big Rapids 1 0-1 .000
Cedar Grove (WI) Belgium 1 0-1 .000
Chesaning 1 0-1 .000
Dearborn Fordson 1 1-0 1.000
Detroit Westside Christian 1 1-0 1.000
Foley (MN) 1 0-1 .000
Fond du Lac (WI) Springs 1 1-0 1.000
Fraser 1 1-0 1.000
Grand Rapids Catholic Central 1 0-1 .000
Green Bay (WI) Premontre 1 1-0 1.000
Howell 1 1-0 1.000
Lapeer West 1 0-1 .000
Livonia Stevenson 1 1-0 1.000
Ludington 1 1-0 1.000
Manitowoc (WI) Roncalli 1 1-0 1.000
Marquette (WI) University-High 1 1-0 1.000
Midland 1 0-1 .000
Midland Dow 1 1-0 1.000
Milwaukee (WI) Marquette 1 1-0 1.000
Milwaukee (WI) Tech 1 0-1 .000
Milwaukee (WI) Wisconsin Lutheran 1 1-0 1.000
Muskegon Reeths-Puffer 1 0-1 .000
Novi Detroit Catholic Central 1 0-1 .000
Pontiac Northern 1 1-0 1.000
Preble (WI) 1 1-0 1.000
Remus Chippewa Hills 1 0-1 .000
Rhinelander (WI) 1 1-0 1.000
Saginaw 1 0-1 .000
Saginaw Heritage 1 0-1 .000
Saint Johns 1 0-1 .000
Saint Paul (MN) Cretin-Derham Hall 1 0-1 .000
Sault Sainte Marie (ONT) Saint Mary 1 1-0 1.000
Two Rivers (WI) 1 1-0 1.000
Utica Eisenhower 1 0-1 .000
Victoria (MN) Holy Family Catholic 1 0-1 .000
West Bend (WI) East 1 1-0 1.000
West Branch Ogemaw Heights 1 0-1 .000
Whitehall 1 1-0 1.000
Wisconsin Rapids (WI) Assumption 1 0-1 .000
Ypsilanti 1 1-0 1.000
TOTALS 361-199-6 .643
2017   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Alpena 0-0
Sep 01 Petoskey 0-0
Sep 08 Detroit Loyola 0-0
Sep 15 Marquette 0-0 Great-Northern-UP
Sep 22 Sault Sainte Marie 0-0 Great-Northern-UP
Sep 29 Menominee 0-0 Great-Northern-UP
Oct 06 Gladstone 0-0
Oct 13 Oconto (WI) 0-0
Oct 20 Kingsford 0-0 Great-Northern-UP
 
2016   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Alpena W 24-8
Sep 02 Petoskey W 39-0
Sep 09 Gaylord W 27-13
Sep 16 Marquette W 20-3 Great-Northern-UP
Sep 23 Sault Sainte Marie W 35-8 Great-Northern-UP
Sep 30 Menominee L 14-28 Great-Northern-UP
Oct 07 Gladstone W 19-12 Great-Northern-UP
Oct 14 Merrill (WI) L 20-21
Oct 21 Kingsford W 49-42 Great-Northern-UP
Oct 28 Whitehall W 48-27 4-PreDistrict
Nov 04 Alma W 31-13 4-District
Nov 11 Grand Rapids Catholic Central L 0-34 4-Regional
 
2015   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Alpena W 21-7
Sep 04 Petoskey W 16-7
Sep 11 Gaylord L 7-17
Sep 18 Marquette L 21-28 Great-Northern-UP
Sep 25 Birmingham Detroit Country Day L 0-26
Oct 02 Menominee L 7-45 Great-Northern-UP
Oct 09 Gladstone W 39-14 Great-Northern-UP
Oct 16 Sault Sainte Marie W 34-14
Oct 23 Kingsford W 18-14 Great-Northern-UP
Oct 30 Big Rapids L 17-21 4-PreDistrict
 
2014   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Alpena W 24-18
Sep 05 Traverse City Central L 14-50
Sep 12 Cheboygan L 12-13
Sep 19 Marquette L 22-24 Great-Northern-UP
Sep 26 Birmingham Detroit Country Day L 12-28
Oct 03 Menominee L 13-49 Great-Northern-UP
Oct 10 Gladstone W 41-14 Great-Northern-UP
Oct 17 Sault Sainte Marie L 12-13
Oct 24 Kingsford W 26-7 Great-Northern-UP
 
2013   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Alpena L 7-15
Sep 06 Traverse City Central L 7-28
Sep 13 Cheboygan L 21-33
Sep 20 Marquette W 35-14 Great-Northern-UP
Sep 27 Birmingham Detroit Country Day L 7-34
Oct 04 Menominee L 0-44 Great-Northern-UP
Oct 11 Gladstone W 41-16 Great-Northern-UP
Oct 18 Iron Mountain W 34-14
Oct 25 Kingsford L 21-28 Great-Northern-UP
 
2012   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Alpena W 21-0
Aug 31 Traverse City Central L 6-50
Sep 07 Cedar Grove (WI) Belgium L 10-49
Sep 14 Marquette W 31-22 Great-Northern-UP
Sep 21 Medford (WI) L 35-44
Sep 28 Menominee L 17-42 Great-Northern-UP
Oct 05 Gladstone W 37-25 Great-Northern-UP
Oct 12 Iron Mountain W 42-14
Oct 19 Kingsford L 13-49 Great-Northern-UP
 
2011   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Alpena W 51-0
Sep 02 Ashland (WI) W 34-12
Sep 09 Victoria (MN) Holy Family Catholic L 14-50
Sep 16 Marquette W 43-42 Great-Northern-UP
Sep 23 Medford (WI) W 26-21
Sep 30 Menominee L 20-49 Great-Northern-UP
Oct 07 Gladstone W 54-14 Great-Northern-UP
Oct 14 Minocqua (WI) Lakeland W 41-6
Oct 21 Kingsford L 20-41 Great-Northern-UP
Oct 28 Ludington W 35-21 4-PreDistrict
Nov 04 Alma L 15-25 4-District
 
2010   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Gaylord W 27-24
Sep 03 Alpena W 52-12
Sep 10 Detroit Westside Christian W 45-28
Sep 17 Marquette L 7-24 Great-Northern-UP
Sep 24 Minocqua (WI) Lakeland L 14-20
Oct 01 Menominee L 14-28 Great-Northern-UP
Oct 08 Gladstone L 22-26 Great-Northern-UP
Oct 15 Ashland (WI) W 24-19
Oct 22 Kingsford L 34-49 Great-Northern-UP
 
2009   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Gaylord W 28-0
Sep 04 Alpena W 35-28
Sep 11 Antigo (WI) W 24-21
Sep 18 Marquette W 73-0 Great-Northern-UP
Sep 25 Sault Sainte Marie W 61-13
Oct 02 Menominee L 31-32 Great-Northern-UP
Oct 09 Gladstone W 40-0 Great-Northern-UP
Oct 16 Rhinelander (WI) W 62-20
Oct 23 Kingsford L 0-14 Great-Northern-UP
Oct 30 Cadillac W 28-27 3-PreDistrict
Nov 06 West Branch Ogemaw Heights L 20-44 3-District
 
2008   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Gaylord W 35-22
Sep 05 Alpena L 7-21
Sep 12 Merrill (WI) W 27-19
Sep 19 Marquette W 48-13 Great-Northern-UP
Sep 26 Sault Sainte Marie W 35-25
Oct 03 Menominee L 28-29 Great-Northern-UP
Oct 10 Gladstone L 21-42 Great-Northern-UP
Oct 17 Wisconsin Rapids (WI) Lincoln W 44-32
Oct 24 Kingsford L 7-18 Great-Northern-UP
Oct 31 Bay City John Glenn L 41-52 3-PreDistrict
 
2007   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Traverse City Central L 19-20
Aug 31 Alpena W 34-14
Sep 07 Foley (MN) L 27-28
Sep 14 Marquette L 12-31 Great-Northern-UP
Sep 21 Merrill (WI) L 8-35
Sep 28 Menominee L 14-53 Great-Northern-UP
Oct 05 Gladstone L 41-42 Great-Northern-UP
Oct 12 Remus Chippewa Hills L 6-39
Oct 19 Kingsford L 22-48 Great-Northern-UP
 
2006   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Traverse City Central W 15-14
Sep 01 Alpena W 38-7
Sep 08 Sault Sainte Marie (ONT) Korah Collegiate W 69-0
Sep 15 Marquette W 42-7 Great-Northern-UP
Sep 22 DePere (WI) L 14-40
Sep 29 Menominee L 7-28 Great-Northern-UP
Oct 06 Gladstone W 28-12 Great-Northern-UP
Oct 13 Medford (WI) W 28-27
Oct 20 Kingsford L 14-21 Great-Northern-UP
Oct 27 Sault Sainte Marie W 29-28 3-PreDistrict
Nov 03 Cadillac L 0-27 3-District
 
2005   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Traverse City Central L 6-14
Sep 02 Alpena W 34-10
Sep 09 Sault Sainte Marie (ONT) Korah Collegiate W 40-0
Sep 16 Marquette W 47-13 Great-Northern-UP
Sep 23 DePere (WI) L 0-34
Sep 30 Menominee L 0-41 Great-Northern-UP
Oct 07 Gladstone W 28-0 Great-Northern-UP
Oct 14 Medford (WI) W 42-22
Oct 21 Kingsford L 19-22 Great-Northern-UP
 
2004   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Traverse City Central L 8-15
Sep 03 Alpena L 0-34
Sep 10 Wisconsin Rapids (WI) Lincoln L 0-36
Sep 17 Marquette L 7-28 Great-Northern-UP
Sep 24 Ashland (WI) L 21-36
Oct 01 Menominee L 0-39 Great-Northern-UP
Oct 08 Gladstone L 6-19 Great-Northern-UP
Oct 15 Medford (WI) L 7-43
Oct 22 Kingsford L 7-48 Great-Northern-UP
 
2003   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Traverse City Central W 28-21
Sep 05 Alpena W 30-22
Sep 12 Wisconsin Rapids (WI) Lincoln W 26-7
Sep 19 Marquette W 33-24 Great-Northern-UP
Sep 26 Ashland (WI) W 35-20
Oct 03 Menominee L 14-33 Great-Northern-UP
Oct 10 Gladstone W 36-28 Great-Northern-UP
Oct 17 Medford (WI) L 13-42
Oct 24 Kingsford L 26-28 Great-Northern-UP
Oct 31 Saint Johns L 32-48 3-PreDistrict
 
2002   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Traverse City Central W 48-20
Sep 06 Stevens Point (WI) W 10-7
Sep 13 Wisconsin Rapids (WI) Lincoln W 21-10
Sep 20 Marquette W 7-0 Great-Northern-UP
Sep 27 Muskegon L 0-63
Oct 04 Grand Rapids Forest Hills Northern L 14-55
Oct 11 Gladstone W 21-13 Great-Northern-UP
Oct 18 Menominee L 7-27 Great-Northern-UP
Oct 25 Kingsford L 12-22 Great-Northern-UP
 
2001   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Traverse City Central L 12-21
Aug 31 Stevens Point (WI) L 13-21
Sep 07 Wisconsin Rapids (WI) Lincoln L 0-28
Sep 14 Marquette L 22-23 Great-Northern-UP
Sep 21 Muskegon L 7-21
Sep 28 Grand Rapids Forest Hills Northern L 12-56
Oct 05 Gladstone W 17-13 Great-Northern-UP
Oct 12 Menominee L 13-32 Great-Northern-UP
Oct 19 Kingsford L 14-45 Great-Northern-UP
 
2000   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Traverse City Central W 21-0
Sep 01 Marquette (WI) University-High W 28-14
Sep 08 Milwaukee (WI) Wisconsin Lutheran W 26-16
Sep 15 Marquette W 34-20 Great-Northern-UP
Sep 22 open
Sep 29 Wisconsin Rapids (WI) Assumption L 14-41
Oct 06 Gladstone L 12-23 Great-Northern-UP
Oct 13 Menominee L 28-34 Great-Northern-UP
Oct 20 Kingsford L 3-35 Great-Northern-UP
 
1999   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Chesaning L 14-39
Sep 03 Traverse City West W 38-14
Sep 10 Traverse City Central W 38-20
Sep 17 Marquette W 28-14 Great-Northern-UP
Sep 24 Muskegon W 22-21
Oct 01 Alpena W 31-27
Oct 08 Gladstone W 36-0 Great-Northern-UP
Oct 15 Menominee L 7-35 Great-Northern-UP
Oct 22 Kingsford W 19-7 Great-Northern-UP
Oct 29 Saginaw Heritage L 14-21 2-PreDistrict
 
1998   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Green Bay (WI) East W 21-0
Sep 11 Traverse City West W 26-20
Sep 18 Traverse City Central W 31-15
Sep 25 Marquette W 48-13 Great-Northern-UP
Oct 02 Antigo (WI) W 28-14
Oct 09 Alpena W 41-14
Oct 16 Gladstone L 0-27 Great-Northern-UP
Oct 23 Menominee W 34-27 Great-Northern-UP
Oct 30 Kingsford W 28-27 Great-Northern-UP
Nov 06 Saginaw L 30-33 A-PreRegion
 
1997   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 05 Green Bay (WI) East W 34-27
Sep 12 Traverse City West L 14-42
Sep 19 Traverse City Central W 24-0
Sep 26 Marquette W 21-0 Great-Northern-UP
Oct 03 Antigo (WI) L 0-21
Oct 10 Alpena W 24-7
Oct 17 Gladstone W 28-14 Great-Northern-UP
Oct 24 Menominee L 7-34 Great-Northern-UP
Oct 31 Kingsford L 12-26 Great-Northern-UP
 
1996   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 06 Green Bay (WI) East W 28-19
Sep 13 Traverse City Central L 7-22 Great-Lakes
Sep 20 Marshfield (WI) L 12-28
Sep 27 Marquette W 34-28 Great-Northern-UP
Oct 04 Alpena W 27-12 Great-Lakes
Oct 11 Saint Paul (MN) Cretin-Derham Hall L 14-23
Oct 18 Gladstone L 0-16 Great-Northern-UP
Oct 25 Menominee W 26-7 Great-Northern-UP
Nov 01 Kingsford L 13-35 Great-Northern-UP
 
1995   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Green Bay (WI) East W 26-19
Sep 08 Traverse City Central W 27-7 Great-Lakes
Sep 15 Marshfield (WI) L 21-24
Sep 22 Marquette W 34-6 Great-Northern-UP
Sep 29 Alpena W 46-8 Great-Lakes
Oct 06 Ypsilanti W 24-0
Oct 13 Gladstone W 35-0 Great-Northern-UP
Oct 20 Menominee W 28-6 Great-Northern-UP
Oct 27 Kingsford L 14-40 Great-Northern-UP
 
1994   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 West Bend (WI) East W 14-0
Sep 02 Green Bay (WI) East L 6-40
Sep 09 Traverse City Central L 7-49 Great-Lakes
Sep 23 Marquette W 28-21 Great-Northern-UP
Sep 30 Alpena W 33-15 Great-Lakes
Oct 07 Cheboygan W 14-8
Oct 14 Gladstone W 34-7 Great-Northern-UP
Oct 21 Menominee L 20-34 Great-Northern-UP
Oct 28 Kingsford W 28-27 Great-Northern-UP
 
1993   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Green Bay (WI) East W 34-14
Sep 10 Traverse City Central L 6-27 Great-Lakes
Sep 17 Stevens Point (WI) Pacelli W 49-28
Sep 24 Marquette W 41-21 Great-Northern-UP
Oct 01 Alpena W 21-6 Great-Lakes
Oct 08 Cheboygan W 25-14
Oct 15 Gladstone W 28-22 Great-Northern-UP
Oct 22 Menominee L 12-28 Great-Northern-UP
Oct 29 Kingsford L 24-41 Great-Northern-UP
Nov 05 Lapeer West L 16-17 A-PreRegion
 
1992   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Midland Dow W 13-12
Sep 11 Traverse City Central W 34-7 Great-Lakes
Sep 18 Green Bay (WI) Notre Dame Academy L 20-24
Sep 25 Marquette W 27-7 Great-Northern-UP
Oct 02 Alpena W 40-7 Great-Lakes
Oct 09 Cheboygan W 19-14
Oct 16 Gladstone W 28-17 Great-Northern-UP
Oct 23 Menominee W 35-19 Great-Northern-UP
Oct 30 Kingsford L 24-27 Great-Northern-UP
Nov 06 Muskegon Reeths-Puffer L 6-14 A-PreRegion
 
1991   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 06 Green Bay (WI) Notre Dame Academy L 14-21
Sep 13 Traverse City Central L 12-34 Great-Lakes
Sep 20 Sault Sainte Marie (ONT) Saint Mary W 26-6
Sep 27 Marquette L 17-21 Great-Northern-UP
Oct 04 Alpena W 34-22 Great-Lakes
Oct 11 Cheboygan W 19-13
Oct 18 Gladstone W 34-18 Great-Northern-UP
Oct 25 Menominee W 26-21 Great-Northern-UP
Nov 01 Kingsford L 14-28 Great-Northern-UP
 
1990   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Green Bay (WI) Notre Dame Academy W 6-3
Sep 07 Traverse City Central L 6-25 Great-Lakes
Sep 14 Antigo (WI) W 13-8
Sep 21 Marquette W 28-0 Great-Northern-UP
Sep 28 Alpena W 34-7 Great-Lakes
Oct 05 Cheboygan L 12-26
Oct 12 Gladstone W 12-6 Great-Northern-UP
Oct 19 Menominee L 0-21 Great-Northern-UP
Oct 26 Kingsford L 0-20 Great-Northern-UP
 
1989   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Green Bay (WI) Premontre W 16-6
Sep 08 Traverse City Central W 39-14
Sep 15 Antigo (WI) W 47-0
Sep 22 Marquette W 37-14 A-B-C
Sep 29 Alpena W 33-8
Oct 06 Fond du Lac (WI) Springs W 26-7
Oct 13 Gladstone W 28-6 A-B-C
Oct 20 Menominee W 41-0 A-B-C
Oct 27 Kingsford W 27-0 A-B-C
Nov 04 Muskegon L 0-23 A-PreRegion
 
1988   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Utica Eisenhower L 14-21
Sep 09 Traverse City Central L 14-48
Sep 16 Merrill (WI) W 38-13
Sep 23 Marquette W 56-22 A-B-C
Sep 30 Alpena W 40-14
Oct 07 Milwaukee (WI) Tech L 6-29
Oct 14 Gladstone W 28-14 A-B-C
Oct 21 Menominee L 20-28 A-B-C
Oct 28 Kingsford W 37-22 A-B-C
 
1987   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Gladstone W 28-7
Sep 11 Traverse City Central L 6-21
Sep 18 Merrill (WI) L 6-14
Sep 25 Marquette W 15-6
Oct 02 Manitowoc (WI) Roncalli W 34-18
Oct 09 Menominee W 21-7
Oct 16 Cheboygan L 7-41
Oct 23 Howell W 13-0
Oct 30 Kingsford W 27-6
 
1986   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Gladstone L 20-32
Sep 12 Madison (WI) West W 29-10
Sep 19 Marquette W 25-0
Sep 26 Alpena W 38-7
Oct 03 Menominee L 0-27
Oct 10 Antigo (WI) L 0-35
Oct 17 Cheboygan L 7-35
Oct 24 Kingsford W 13-7
Oct 31 Traverse City Central L 6-29
 
1985   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Gladstone L 7-25 A-B-C
Sep 13 Madison (WI) West W 21-0
Sep 20 Marquette W 42-7 A-B-C
Sep 27 Alpena W 21-7
Oct 04 Menominee L 6-12 A-B-C
Oct 11 Antigo (WI) L 20-28
Oct 18 Cheboygan W 17-14
Oct 25 Kingsford W 40-15 A-B-C
Nov 01 Traverse City Central L 6-42
 
1984   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Gladstone W 35-8 A-B-C
Sep 07 Midland L 0-21
Sep 14 LaCrosse (WI) Central W 35-14
Sep 21 Marquette W 28-14 A-B-C
Sep 28 Alpena W 41-7
Oct 05 Menominee L 20-35 A-B-C
Oct 12 Antigo (WI) L 13-35
Oct 19 Cheboygan W 26-13
Nov 02 Traverse City Central W 43-42
 
1983   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Gladstone W 14-6 Great-Northern
Sep 09 Madison (WI) West L 0-24
Sep 16 LaCrosse (WI) Central W 14-13
Sep 23 Marquette W 35-21 Great-Northern
Sep 30 Alpena W 36-0
Oct 07 Menominee L 0-26 Great-Northern
Oct 21 Cheboygan L 13-20
Oct 28 Marquette L 0-27
Nov 04 Traverse City Central L 16-37
 
1982   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Gladstone W 27-0 Great-Northern
Sep 10 Madison (WI) West W 13-12
Sep 17 Kingsford W 29-14 Great-Northern
Sep 24 Marquette W 28-0 Great-Northern
Oct 08 Menominee L 6-24 Great-Northern
Oct 15 Pontiac Northern W 34-0
Oct 22 Cheboygan W 34-7
Oct 29 Marquette W 28-12
Nov 05 Traverse City Central W 35-6
 
1981   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Gladstone W 41-0 Great-Northern
Sep 11 Madison (WI) West W 38-20
Sep 18 Okemos W 17-0
Sep 25 Menominee W 13-8 Great-Northern
Oct 02 Kingsford W 28-0 Great-Northern
Oct 09 Iron River West Iron County W 51-0 Great-Northern
Oct 16 Alpena W 35-0
Oct 30 Marquette W 27-0 Great-Northern
Nov 06 Traverse City Central W 34-6
Nov 13 Grand Blanc W 30-13 A-Regional
Nov 20 Dearborn Fordson W 15-14 A-Semifinal
Nov 27 Fraser W 16-6 A-Final
 
1980   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Gladstone W 27-14 Great-Northern
Sep 05 Stevens Point (WI) Pacelli W 30-15
Sep 12 Okemos L 7-14
Sep 19 Menominee W 13-8 Great-Northern
Sep 26 Kingsford W 21-6 Great-Northern
Oct 03 Iron River West Iron County W 42-13 Great-Northern
Oct 10 Alpena W 32-0
Oct 17 Sault Sainte Marie W 47-0
Oct 24 Marquette W 19-12 Great-Northern
 
1979   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Gladstone W 36-0 Great-Northern
Sep 07 Green Bay (WI) East W 34-0
Sep 14 Traverse City Central L 14-29
Sep 21 Menominee W 27-12 Great-Northern
Sep 28 Kingsford W 48-7 Great-Northern
Oct 05 Iron River West Iron County W 41-0 Great-Northern
Oct 12 Alpena W 33-7
Oct 19 Sault Sainte Marie W 28-8
Oct 26 Marquette W 27-7 Great-Northern
Nov 09 Grand Blanc W 36-35 A-Regional
Nov 16 Livonia Stevenson W 28-26 A-Semifinal
Nov 23 Novi Detroit Catholic Central L 7-32 A-Final
 
1978   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Gladstone W 39-0 Great-Northern
Sep 08 Green Bay (WI) East L 6-21
Sep 15 Alpena L 3-6
Sep 22 Menominee W 37-20 Great-Northern
Sep 29 Kingsford W 20-0 Great-Northern
Oct 06 Iron River West Iron County W 7-0 Great-Northern
Oct 13 open
Oct 20 Sault Sainte Marie W 20-0
Oct 27 Marquette W 22-0 Great-Northern
 
1977   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Marquette L 7-14 Great-Northern
Sep 09 Menominee W 33-27 Great-Northern
Sep 16 Kingsford W 20-9 Great-Northern
Sep 23 Iron River West Iron County L 3-6 Great-Northern
Sep 30 Sault Sainte Marie W 36-12
Oct 07 Ironwood W 34-0 Great-Northern
Oct 14 Alpena L 23-35
Oct 21 Iron Mountain W 44-12 Great-Northern
Oct 28 Gladstone W 41-26 Great-Northern
 
1976   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Marquette L 0-7 Great-Northern
Sep 10 Menominee L 7-14 Great-Northern
Sep 17 Kingsford W 16-7 Great-Northern
Sep 24 Iron River West Iron County W 23-8 Great-Northern
Oct 01 Sault Sainte Marie W 29-8
Oct 08 Ironwood W 20-0 Great-Northern
Oct 15 Alpena W 7-0
Oct 22 Iron Mountain W 40-12 Great-Northern
Oct 29 Gladstone W 40-0 Great-Northern
 
1975   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Marquette L 0-7 Great-Northern
Sep 05 Menominee W 27-7 Great-Northern
Sep 12 Kingsford W 7-6 Great-Northern
Sep 19 Iron River West Iron County W 27-0 Great-Northern
Sep 26 open
Oct 03 Ironwood W 23-0 Great-Northern
Oct 10 open
Oct 17 Iron Mountain W 49-7 Great-Northern
Oct 24 Gladstone W 43-0 Great-Northern
 
1974   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Marquette W 19-6 Great-Northern
Sep 06 Menominee W 35-0 Great-Northern
Sep 13 Kingsford L 6-14 Great-Northern
Sep 20 Iron River West Iron County L 0-7 Great-Northern
Sep 27 Two Rivers (WI) W 19-0
Oct 04 Ironwood W 34-6 Great-Northern
Oct 11 Alpena W 6-0
Oct 18 Iron Mountain W 42-6 Great-Northern
Oct 25 Gladstone L 14-21 Great-Northern
 
1973   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Marquette W 21-14 Great-Northern
Sep 07 Menominee W 50-0 Great-Northern
Sep 14 Kingsford W 35-0 Great-Northern
Sep 21 Iron River West Iron County W 22-0 Great-Northern
Sep 28 Sault Sainte Marie W 45-0
Oct 05 Alpena W 37-36
Oct 12 Ironwood W 47-8 Great-Northern
Oct 19 Iron Mountain W 26-7 Great-Northern
Oct 26 Gladstone W 40-0
 
1972   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Marquette W 14-6
Sep 08 Menominee W 2-0 Great-Northern F
Sep 15 Sault Sainte Marie W 29-0
Sep 22 Kingsford W 12-0 Great-Northern
Sep 29 Iron River West Iron County W 34-0 Great-Northern
Oct 06 Alpena L 20-21
Oct 13 open
Oct 20 Iron Mountain W 42-8 Great-Northern
Oct 27 Gladstone W 28-7
 
1971   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Marquette W 28-6
Sep 10 Menominee L 0-20 Great-Northern
Sep 17 Sault Sainte Marie W 28-6
Sep 24 Kingsford W 12-6 Great-Northern
Oct 01 Iron River West Iron County L 12-14 Great-Northern
Oct 08 Ashland (WI) W 2-0 F
Oct 15 Iron River West Iron County W 7-6
Oct 22 Iron Mountain W 27-6 Great-Northern
Oct 29 Gladstone W 14-0
 
1970   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Marquette W 13-7
Sep 11 Menominee W 19-6 Great-Northern
Sep 18 Sault Sainte Marie W 62-6
Sep 25 Kingsford L 7-24 Great-Northern
Oct 02 Iron River West Iron County L 6-28 Great-Northern
Oct 09 Alpena W 32-6
Oct 16 Marinette (WI) W 20-12
Oct 23 Iron Mountain L 6-7 Great-Northern
Oct 30 Escanaba Holy Name W 20-12 Great-Northern
 
1969   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Marinette (WI) W 27-0
Sep 05 Menominee W 22-8 Great-Northern
Sep 12 Sault Sainte Marie W 14-6
Sep 19 Kingsford L 0-18 Great-Northern
Sep 26 Iron River West Iron County L 14-20 Great-Northern
Oct 03 Alpena W 35-16
Oct 10 Marinette (WI) W 7-6
Oct 17 Iron Mountain L 0-14 Great-Northern
Oct 24 Escanaba Holy Name W 15-12 Great-Northern
 
1968   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Marinette (WI) W 35-6
Sep 06 Menominee W 26-7 Great-Northern
Sep 13 Sault Sainte Marie (ONT) Collegiate W 41-6
Sep 20 Kingsford W 39-0 Great-Northern
Sep 27 Iron River West Iron County T 20-20 Great-Northern
Oct 04 Alpena W 47-6
Oct 11 Marinette (WI) W 29-0
Oct 18 Iron Mountain W 25-0 Great-Northern
Oct 25 Escanaba Holy Name W 48-7 Great-Northern
 
1967   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Antigo (WI) W 14-0
Sep 08 Menominee W 25-7 Great-Northern
Sep 15 Sault Sainte Marie (ONT) Collegiate W 6-0
Sep 22 Kingsford W 47-0 Great-Northern
Sep 29 Milwaukee (WI) Marquette W 21-6
Oct 06 Alpena W 26-0
Oct 13 Marinette (WI) W 20-7
Oct 20 Iron Mountain W 35-19 Great-Northern
Oct 27 Escanaba Holy Name W 38-7 Great-Northern
 
1966   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Antigo (WI) L 7-26
Sep 09 Menominee W 4-18 Great-Northern F
Sep 16 open
Sep 23 Kingsford W 12-6 Great-Northern
Sep 30 Stephenson W 55-0 Great-Northern
Oct 07 Alpena W 6-0
Oct 14 Marinette (WI) L 6-38
Oct 21 Iron Mountain W 26-12 Great-Northern
Oct 28 Escanaba Holy Name W 14-0 Great-Northern
 
1965   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Menominee W 7-6 Great-Northern
Sep 10 Ishpeming L 0-13
Sep 17 Stephenson W 21-7 Great-Northern
Sep 24 Kingsford L 6-13 Great-Northern
Oct 01 Marquette W 29-0
Oct 08 Alpena L 0-6
Oct 15 Marinette (WI) L 7-27
Oct 22 Iron Mountain W 6-0 Great-Northern
Oct 29 Escanaba Holy Name W 26-0 Great-Northern
 
1964   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Menominee L 7-12
Sep 11 Ishpeming W 25-0 Great-Lakes
Sep 18 Negaunee W 33-0 Great-Lakes
Sep 25 Stephenson W 21-7 Great-Lakes
Oct 02 Marquette W 40-7 Great-Lakes
Oct 09 Sault Sainte Marie W 46-14 Great-Lakes
Oct 16 Iron Mountain W 7-6
Oct 23 Kingsford L 21-41
Oct 30 Preble (WI) W 21-13
 
1963   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Menominee W 21-0
Sep 06 Ishpeming W 14-6 Great-Lakes
Sep 13 Stephenson W 13-6 Great-Lakes
Sep 20 Newberry W 32-6 Great-Lakes
Sep 27 Marquette W 21-0 Great-Lakes
Oct 04 Sault Sainte Marie L 0-14 Great-Lakes
Oct 11 Iron Mountain W 13-7
Oct 18 Negaunee W 33-6 Great-Lakes
Oct 25 open
 
1962   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Menominee W 19-7
Sep 07 Ishpeming W 33-0 Great-Lakes
Sep 14 Gladstone T 6-6 Great-Lakes
Sep 21 Munising W 7-0 Great-Lakes
Sep 28 Marquette T 7-7 Great-Lakes
Oct 05 Sault Sainte Marie W 17-14 Great-Lakes
Oct 12 Iron Mountain L 6-7
Oct 19 Negaunee W 33-20 Great-Lakes
Oct 26 open
 
1961   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Menominee W 25-0
Sep 08 Ishpeming W 29-0 Great-Lakes
Sep 15 Newberry W 27-12 Great-Lakes
Sep 22 Manistique W 33-13 Great-Lakes
Sep 29 Marquette W 26-0 Great-Lakes
Oct 06 Sault Sainte Marie W 28-0 Great-Lakes
Oct 13 Iron Mountain W 27-13
Oct 20 Negaunee W 53-0 Great-Lakes
Oct 27 open
 
1960   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Menominee W 6-0
Sep 09 Ishpeming W 20-12 Great-Lakes
Sep 16 Munising W 19-6 Great-Lakes
Sep 23 Gladstone W 6-0 Great-Lakes
Sep 30 Marquette L 14-18 Great-Lakes
Oct 07 Sault Sainte Marie W 26-7 Great-Lakes
Oct 14 Iron Mountain W 28-14
Oct 21 Negaunee W 32-0 Great-Lakes
Oct 28 open
 
1959   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Menominee W 13-0
Sep 04 Ishpeming T 6-6 Great-Lakes
Sep 11 Manistique L 0-39 Great-Lakes
Sep 18 Stephenson W 34-19 Great-Lakes
Sep 25 Marquette L 0-26 Great-Lakes
Oct 02 Sault Sainte Marie W 13-0 Great-Lakes
Oct 09 Iron Mountain L 7-34
Oct 16 Negaunee W 38-0 Great-Lakes
Oct 23 open
 
1958   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Stephenson W 21-6 Great-Lakes
Sep 05 Sault Sainte Marie L 7-19 Great-Lakes
Sep 12 Menominee L 9-19
Sep 19 Ironwood L 14-19
Sep 26 Marquette W 29-14 Great-Lakes
Oct 03 Kingsford L 6-12
Oct 10 Iron Mountain L 0-12
Oct 17 open
Oct 24 Newberry W 27-0 Great-Lakes
 
1957   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Stephenson T 6-6 Great-Lakes
Sep 06 Sault Sainte Marie W 20-0 Great-Lakes
Sep 13 Menominee T 13-13
Sep 20 Ironwood W 27-6
Sep 27 open
Oct 04 Kingsford L 13-20
Oct 11 Iron Mountain W 48-0
Oct 18 Marinette (WI) L 0-33
Oct 25 Newberry W 34-7 Great-Lakes
 
1956   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Stephenson L 7-26 Great-Lakes
Sep 07 Sault Sainte Marie L 7-37 Great-Lakes
Sep 14 Menominee L 0-34
Sep 21 Ironwood W 19-13
Sep 28 open
Oct 05 Kingsford L 7-13
Oct 12 Iron Mountain W 13-0
Oct 19 Marinette (WI) L 0-38
Oct 26 Gladstone W 13-7 Great-Lakes
 
1955   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Stephenson W 6-0 Great-Lakes
Sep 09 Sault Sainte Marie W 20-7 Great-Lakes
Sep 16 open
Sep 23 Ironwood W 12-6
Sep 30 Menominee W 14-6
Oct 07 Kingsford L 13-18
Oct 14 Iron Mountain L 7-14
Oct 21 Marinette (WI) L 0-19
Oct 28 Gladstone W 21-6 Great-Lakes