CALUMET COPPER KINGS
Historical Michigan high school football scores since 1950
Copyright 1995-2017 BusStop Computing. All rights reserved.

YEAR   ENROLL   W-L   AVE.   PF-PA
2016 C 406 10-2 .833 313-94 * P
2015 C 419 8-3 .727 346-176 * P
2014 C 419 7-4 .636 301-264 * P
2013 C 393 2-7 .222 124-273
2012 C 402 7-4 .636 322-155 * P
2011 C 386 7-3 .700 307-141 * P
2010 C 403 7-3 .700 321-139 * P
2009 C 421 9-2 .818 447-143 * P
2008 C 476 7-3 .700 399-204 * P
2007 C 490 6-4 .600 281-192 * P
2006 C 451 9-3 .750 348-210 * P
2005 C 476 7-3 .700 309-244 * P
2004 C 488 5-4 .556 178-195 *
2003 C 480 3-6 .333 104-218
2002 B 510 7-4 .636 299-183 * P
2001 C 481 5-4 .556 230-223 *
2000 C 475 3-6 .333 145-198
1999 C 476 6-4 .600 166-171 * P
1998 C 467 7-2 .778 271-153 *
1997 C 500 8-2 .800 303-101 * P
1996 C 493 9-1 .900 352-114 * P
1995 C 493 7-3 .700 204-114 * P
1994 C 466 8-1 .889 246-103 *
1993 C 460 9-2 .818 274-182 * P
1992 C 449 5-4 .556 164-169 *
1991 C 459 3-5 .375 134-194
1990 C 480 4-4 .500 119-165 *
1989 C 478 0-8 .000 28-305
1988 C 512 3-5 .375 69-175
1987 C 496 1-6 .143 59-178
1986 C 514 2-6 .250 50-144
1985 C 521 1-7 .125 52-156
1984 C 0-8 .000 72-254
1983 C 0-8 .000 63-239
1982 C 3-5 .375 33-168
1981 C 1-7 .125 81-187
1980 C 4-3 .571 94-80 *
1979 B 6-2 .750 108-69 *
1978 B 2-6 .250 77-165
1977 B 1-6-1 .187 37-198
1976 B 1-5-1 .214 73-149
1975 B 6-2 .750 162-137 *
1974 B 5-2-1 .687 179-94 *
1973 B 2-6 .250 75-137
1972 B 1-5-1 .214 36-116
1971 B 2-5 .286 86-129
1970 B 3-5 .375 80-144
1969 B 5-3 .625 140-98 *
1968 B 6-2 .750 157-95 *
1967 B 1-6-1 .187 105-177
1966 B 6-2 .750 233-106 *
1965 B 6-2 .750 187-78 *
1964 B 0-7 .000 50-143
1963 B 3-3 .500 70-58 *
1962 B 5-1 .833 157-76 *
1961 B 4-2-1 .643 121-76 *
1960 B 4-3 .571 81-130 *
1959 B 1-6 .143 24-189
1958 B 2-5 .286 53-156
1957 B 6-1 .857 176-67 *
1956 B 3-3-1 .500 158-121 *
1955 B 2-5 .286 49-178
273-251-7 .521 37 of 62

ALL-TIME OPPONENTS G W-L-T AVE.
Hancock 63 39-24 .619 *
Houghton 61 43-18 .705 *
L'Anse 52 31-19-2 .615 *
Ironwood 51 24-26-1 .480 *
Iron River West Iron County 40 20-19-1 .512 *
Ontonagon 30 12-16-2 .433
Bessemer 24 9-15 .375
Gwinn 24 10-14 .417
Eagle River (WI) Northland Pines 18 7-11 .389
Ishpeming 18 5-13 .278
Lake Linden-Hubbell 17 10-7 .588
Gladstone 14 8-6 .571
Negaunee 14 3-11 .214
Crystal Falls Forest Park 11 3-8 .273
Stephenson 10 5-5 .500
Marquette 9 4-5 .444
Baraga 6 3-3 .500
Ewen-Trout Creek 6 4-2 .667
Iron Mountain 6 1-5 .167
Iron River 6 1-5 .167
Boyne City 5 3-2 .600
Norway 5 4-1 .800
Escanaba Holy Name 4 0-3-1 .125
Saint Ignace 4 4-0 1.000
Wakefield 4 2-2 .500
Crystal Falls 3 3-0 1.000
Hurley (WI) 2 2-0 1.000
Kingsford 2 0-2 .000
Munising 2 1-1 .500
Ontonagon 2 2-0 1.000
Rogers City 2 2-0 1.000
Tomahawk (WI) 2 2-0 1.000
Benzonia Benzie Central 1 0-1 .000
Charlevoix 1 1-0 1.000
Harrison 1 1-0 1.000
Manistique 1 1-0 1.000
Maple (WI) Northwestern 1 1-0 1.000
Maple City Glen Lake 1 0-1 .000
Marquette Baraga 1 1-0 1.000
McBain 1 0-1 .000
Menominee 1 0-1 .000
Montague 1 0-1 .000
Powers North Central 1 0-1 .000
Suttons Bay 1 0-1 .000
Whitehall 1 1-0 1.000
Whittemore-Prescott 1 0-1 .000
TOTALS 273-251-7 .521
2017   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Eagle River (WI) Northland Pines 0-0 West-Pac
Sep 01 Negaunee 0-0
Sep 08 Hurley (WI) 0-0 West-Pac
Sep 15 Houghton 0-0 West-Pac
Sep 22 Hancock 0-0 West-Pac
Sep 29 Iron River West Iron County 0-0 West-Pac
Oct 06 L'Anse 0-0 West-Pac
Oct 13 Ironwood 0-0 West-Pac
Oct 20 Gladstone 0-0
 
2016   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Eagle River (WI) Northland Pines W 14-0 West-Pac
Sep 02 Negaunee L 6-14
Sep 09 Hurley (WI) W 26-20 West-Pac
Sep 16 Houghton W 40-6 West-Pac
Sep 23 Hancock W 52-17 West-Pac
Sep 30 Iron River West Iron County W 34-7 West-Pac
Oct 07 L'Anse W 20-0 West-Pac
Oct 14 Ironwood W 49-2 West-Pac
Oct 21 Gladstone W 24-6
Oct 28 Boyne City W 42-8 6-PreDistrict
Nov 04 Negaunee W 6-0 6-District
Nov 11 Maple City Glen Lake L 0-14 6-Regional
 
2015   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Eagle River (WI) Northland Pines W 44-20 West-Pac
Sep 04 Negaunee L 14-21
Sep 11 Ishpeming L 8-32
Sep 18 Houghton W 44-14 West-Pac
Sep 25 Hancock W 46-12 West-Pac
Oct 02 Iron River West Iron County W 40-22 West-Pac
Oct 09 L'Anse W 34-14 West-Pac
Oct 16 Ironwood W 57-0 West-Pac
Oct 23 Gladstone W 27-7
Oct 30 Negaunee W 24-14 6-PreDistrict
Nov 06 Boyne City L 8-20 6-District
 
2014   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Eagle River (WI) Northland Pines W 14-12 West-Pac
Sep 05 Negaunee L 22-31
Sep 12 Ishpeming L 20-46
Sep 19 Houghton W 22-0 West-Pac
Sep 26 Hancock W 38-12 West-Pac
Oct 03 Iron River West Iron County L 26-40 West-Pac
Oct 10 L'Anse W 33-8 West-Pac
Oct 17 Ironwood W 42-8 West-Pac
Oct 24 Gladstone W 47-38
Oct 31 Harrison W 30-21 5-PreDistrict
Nov 07 Menominee L 7-48 5-District
 
2013   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Eagle River (WI) Northland Pines L 20-26 West-Pac
Sep 06 Negaunee L 16-38
Sep 13 Ishpeming L 12-56
Sep 20 Houghton L 14-20 West-Pac
Sep 27 Hancock L 0-8 West-Pac
Oct 04 Iron River West Iron County L 0-41 West-Pac
Oct 11 L'Anse L 0-38 West-Pac
Oct 18 Ironwood W 26-14 West-Pac
Oct 25 Gladstone W 36-32
 
2012   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Eagle River (WI) Northland Pines L 28-30 West-Pac
Aug 31 Negaunee L 6-12
Sep 07 Ishpeming L 6-23
Sep 14 Houghton W 28-15 West-Pac
Sep 21 Hancock W 47-20 West-Pac
Sep 28 Iron River West Iron County W 38-8 West-Pac
Oct 05 L'Anse W 26-6 West-Pac
Oct 12 Ironwood W 56-15 West-Pac
Oct 19 Gladstone W 36-12
Oct 26 Manistique W 45-0 6-PreDistrict
Nov 02 Negaunee L 6-14 6-District
 
2011   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Eagle River (WI) Northland Pines W 50-12 West-Pac
Sep 02 Gladstone W 36-22
Sep 09 Ishpeming L 10-20
Sep 16 Houghton W 48-14 West-Pac
Sep 23 Hancock W 41-20 West-Pac
Sep 30 Iron River West Iron County L 12-14 West-Pac
Oct 07 L'Anse W 50-6 West-Pac
Oct 14 Ironwood W 14-0 West-Pac
Oct 21 Marquette W 31-6
Oct 28 McBain L 15-27 6-PreDistrict
 
2010   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Eagle River (WI) Northland Pines W 47-16 West-Pac
Sep 03 Gladstone W 26-7
Sep 10 Ishpeming L 6-44
Sep 17 Houghton W 43-0 West-Pac
Sep 24 Hancock W 52-7 West-Pac
Oct 01 Iron River West Iron County W 48-6 West-Pac
Oct 08 L'Anse W 42-12 West-Pac
Oct 15 Ironwood W 51-7 West-Pac
Oct 22 Marquette L 6-20
Oct 29 Iron Mountain L 0-20 6-PreDistrict
 
2009   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 Stephenson W 45-20 West-Pac
Sep 04 Gladstone L 18-26
Sep 11 Ishpeming W 38-22
Sep 18 Houghton W 63-0 West-Pac
Sep 25 Hancock W 58-6 West-Pac
Oct 02 Iron River West Iron County W 38-0 West-Pac
Oct 09 L'Anse W 45-0 West-Pac
Oct 16 Ironwood W 35-8 West-Pac
Oct 23 Marquette W 41-0
Oct 30 Charlevoix W 54-13 6-PreDistrict
Nov 06 Iron Mountain L 12-48 6-District
 
2008   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Stephenson W 46-12 West-Pac
Sep 05 Gladstone L 24-36
Sep 12 Ishpeming W 30-28
Sep 19 Houghton W 35-12 West-Pac
Sep 26 Hancock W 48-0 West-Pac
Oct 03 Iron River West Iron County L 28-31 West-Pac
Oct 10 L'Anse W 67-21 West-Pac
Oct 17 Ironwood W 54-7 West-Pac
Oct 24 Marquette W 41-22
Oct 31 Boyne City L 26-35 6-PreDistrict
 
2007   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Stephenson W 33-26 West-Pac
Aug 31 Iron River West Iron County L 14-20 West-Pac
Sep 07 Ishpeming L 20-36
Sep 14 Houghton W 56-22 West-Pac
Sep 21 Hancock W 35-0 West-Pac
Sep 28 open
Oct 05 L'Anse L 6-26 West-Pac
Oct 12 Ironwood W 42-22 West-Pac
Oct 19 Marquette W 27-0
Oct 26 Boyne City W 34-7 6-PreDistrict
Nov 02 Iron Mountain L 14-33 6-District
 
2006   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Stephenson W 34-20 West-Pac
Sep 01 Iron River West Iron County W 35-21 West-Pac
Sep 08 Ishpeming L 0-32
Sep 15 Houghton W 21-7 West-Pac
Sep 22 Hancock W 25-14 West-Pac
Sep 29 Gwinn W 46-20
Oct 06 L'Anse W 40-6 West-Pac
Oct 13 Ironwood W 43-8 West-Pac
Oct 20 Marquette L 21-31
Oct 27 Hancock W 42-7 6-PreDistrict
Nov 03 Iron Mountain W 27-24 6-District
Nov 10 Suttons Bay L 14-20 6-Regional
 
2005   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 26 Stephenson W 52-20 West-Pac
Sep 02 Iron River West Iron County W 8-6 West-Pac
Sep 09 Ishpeming L 27-60
Sep 16 Houghton W 50-19 West-Pac
Sep 23 Hancock W 36-26 West-Pac
Sep 30 Gwinn W 39-12
Oct 07 L'Anse W 41-8 West-Pac
Oct 14 Ironwood W 21-20 West-Pac
Oct 21 Marquette L 21-28
Oct 28 Ironwood L 14-45 6-PreDistrict
 
2004   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Stephenson L 6-33 West-Pac
Sep 03 Iron River West Iron County W 38-30 West-Pac
Sep 10 Ishpeming L 6-42
Sep 17 Houghton W 28-20 West-Pac
Sep 24 Hancock W 8-3 West-Pac
Oct 01 Gwinn L 8-11
Oct 08 L'Anse W 52-8 West-Pac
Oct 15 Ironwood W 32-12 West-Pac
Oct 22 Eagle River (WI) Northland Pines L 0-36
 
2003   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Stephenson L 0-45 West-Pac
Sep 05 Iron River West Iron County W 22-13 West-Pac
Sep 12 Ishpeming L 0-12
Sep 19 Houghton W 14-12 West-Pac
Sep 26 Hancock L 6-33 West-Pac
Oct 03 Gwinn L 0-22
Oct 10 L'Anse L 24-28 West-Pac
Oct 17 Ironwood W 22-6 West-Pac
Oct 24 Marquette L 16-47
 
2002   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Stephenson L 0-35 West-Pac
Sep 06 Iron River West Iron County W 29-28 West-Pac
Sep 13 Ishpeming W 36-26
Sep 20 Houghton W 30-0 West-Pac
Sep 27 Hancock W 42-23 West-Pac
Oct 04 Gwinn W 47-0
Oct 11 L'Anse W 41-0 West-Pac
Oct 18 Ironwood L 15-16 West-Pac
Oct 25 Marquette L 12-20
Nov 01 Boyne City W 19-0 5-PreDistrict
Nov 08 Benzonia Benzie Central L 28-35 5-District
 
2001   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 24 Gladstone L 7-14
Aug 31 Iron River West Iron County L 12-22 West-Pac
Sep 07 Ishpeming W 19-8
Sep 14 Houghton L 18-29 West-Pac
Sep 21 Hancock W 41-35 West-Pac
Sep 28 Gwinn W 41-32
Oct 05 L'Anse W 37-34 West-Pac
Oct 12 Ironwood W 35-14 West-Pac
Oct 19 Whittemore-Prescott L 20-35
 
2000   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 25 Gladstone L 13-47
Sep 01 Iron River West Iron County L 0-12 West-Pac
Sep 08 Ishpeming L 0-40
Sep 15 Houghton L 6-13 West-Pac
Sep 22 Hancock W 31-13 West-Pac
Sep 29 Gwinn L 7-20
Oct 06 L'Anse W 38-12 West-Pac
Oct 13 Ironwood L 6-15 West-Pac
Oct 20 Rogers City W 44-26
 
1999   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 27 Gladstone W 8-7
Sep 03 Iron River West Iron County L 6-28 West-Pac
Sep 10 Ishpeming L 6-27
Sep 17 Houghton W 28-12 West-Pac
Sep 24 Hancock W 27-13 West-Pac
Oct 01 Gwinn L 16-42
Oct 08 L'Anse W 20-13 West-Pac
Oct 15 Ironwood W 25-0 West-Pac
Oct 22 Rogers City W 14-7
Oct 29 Negaunee L 16-22 5-PreDistrict
 
1998   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Gladstone L 7-44
Sep 11 Iron River West Iron County W 41-23 West-Pac
Sep 18 Ishpeming W 35-15
Sep 25 Houghton W 48-17 West-Pac
Oct 02 Hancock W 37-7 West-Pac
Oct 09 Gwinn L 22-27
Oct 16 L'Anse W 42-6 West-Pac
Oct 23 Ironwood W 26-6 West-Pac
Oct 30 Saint Ignace W 13-8
 
1997   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 05 Gladstone L 13-28
Sep 12 Iron River West Iron County W 28-0 West-Pac
Sep 19 Ironwood W 13-0 West-Pac
Sep 26 Hurley (WI) W 34-14
Oct 03 Hancock W 47-0 West-Pac
Oct 10 Houghton W 46-0 West-Pac
Oct 17 L'Anse W 39-30 West-Pac
Oct 24 Tomahawk (WI) W 51-0
Oct 31 Saint Ignace W 19-9
Nov 07 Iron Mountain L 13-20 CC-PreRegion
 
1996   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 06 Munising W 21-8
Sep 13 Iron River West Iron County W 41-0 West-Pac
Sep 20 Ironwood W 21-6 West-Pac
Sep 27 Ontonagon W 26-12 West-Pac
Oct 04 Hancock W 40-0 West-Pac
Oct 11 Houghton W 50-0 West-Pac
Oct 18 L'Anse W 61-6 West-Pac
Oct 25 Tomahawk (WI) W 42-18
Nov 01 Saint Ignace W 30-16
Nov 08 Iron Mountain L 20-48 CC-PreRegion
 
1995   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Munising L 0-20
Sep 08 Iron River West Iron County W 34-7 West-Pac
Sep 15 Ironwood W 12-0 West-Pac
Sep 22 Ontonagon L 12-21 West-Pac
Sep 29 Hancock W 20-8 West-Pac
Oct 06 Houghton W 44-6 West-Pac
Oct 13 L'Anse W 38-12 West-Pac
Oct 20 Norway W 12-0
Oct 27 Saint Ignace W 8-0
Nov 03 Negaunee L 24-40 CC-PreRegion
 
1994   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Lake Linden-Hubbell L 8-30
Sep 09 Iron River West Iron County W 36-7 West-Pac
Sep 16 Ironwood W 26-7 West-Pac
Sep 23 Ontonagon W 28-15 West-Pac
Sep 30 Hancock W 16-0 West-Pac
Oct 07 Houghton W 48-14 West-Pac
Oct 14 L'Anse W 2-0 F
Oct 21 Norway W 48-24
Oct 28 Iron River West Iron County W 34-6
 
1993   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Lake Linden-Hubbell W 36-6
Sep 10 Iron River West Iron County W 22-0 West-Pac
Sep 17 Ironwood W 18-14 West-Pac
Sep 24 Ontonagon L 8-41 West-Pac
Oct 01 Hancock W 20-19 West-Pac
Oct 08 Houghton W 35-8 West-Pac
Oct 15 L'Anse W 42-20 West-Pac
Oct 22 Norway W 28-6
Oct 29 Wakefield W 33-12
Nov 05 Whitehall W 13-6 CC-PreRegion
Nov 12 Montague L 19-50 CC-Regional
 
1992   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Lake Linden-Hubbell L 0-47
Sep 11 Iron River West Iron County W 30-8 West-Pac
Sep 18 Ironwood L 6-34 West-Pac
Sep 25 Ontonagon L 6-22 West-Pac
Oct 02 Hancock W 22-8 West-Pac
Oct 09 Houghton L 0-14 West-Pac
Oct 16 L'Anse W 34-0 West-Pac
Oct 23 Ewen-Trout Creek W 28-22
Oct 30 Wakefield W 38-14
 
1991   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 06 Lake Linden-Hubbell L 16-30
Sep 13 Iron River West Iron County L 16-34 West-Pac
Sep 20 Ironwood L 8-44 West-Pac
Sep 27 Ontonagon L 14-21 West-Pac
Oct 04 Hancock L 7-19 West-Pac
Oct 11 Houghton W 26-21 West-Pac
Oct 18 L'Anse W 20-12 West-Pac
Oct 25 Ewen-Trout Creek W 27-13
Nov 01 open
 
1990   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Lake Linden-Hubbell W 15-6
Sep 07 Iron River West Iron County L 14-34 West-Pac
Sep 14 Ironwood L 0-34 West-Pac
Sep 21 Ontonagon L 14-35 West-Pac
Sep 28 Hancock W 14-0 West-Pac
Oct 05 Houghton W 22-14 West-Pac
Oct 12 L'Anse W 22-14 West-Pac
Oct 19 Ewen-Trout Creek L 18-28
Oct 26 open
 
1989   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Lake Linden-Hubbell L 0-40
Sep 08 Eagle River (WI) Northland Pines L 6-48
Sep 15 Bessemer L 0-21
Sep 22 Ontonagon L 8-49 Copper-Country
Sep 29 Hancock L 0-36 Copper-Country
Oct 06 Houghton L 8-28 Copper-Country
Oct 13 L'Anse L 6-62 Copper-Country
Oct 20 Ewen-Trout Creek L 0-21
Oct 27 open
 
1988   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Lake Linden-Hubbell L 0-41
Sep 09 Eagle River (WI) Northland Pines L 0-20
Sep 16 Baraga W 2-0 F
Sep 23 Ontonagon L 14-20 Copper-Country
Sep 30 Hancock L 6-27 Copper-Country
Oct 07 Houghton W 20-6 Copper-Country
Oct 14 L'Anse L 6-45 Copper-Country
Oct 21 Ewen-Trout Creek W 21-16
Oct 28 open
 
1987   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Lake Linden-Hubbell L 0-40
Sep 11 open
Sep 18 Baraga L 17-19 Copper-Country
Sep 25 Ontonagon L 0-43 Copper-Country
Oct 02 Hancock L 0-14 Copper-Country
Oct 09 Houghton L 0-20 Copper-Country
Oct 16 L'Anse L 6-36 Copper-Country
Oct 23 Ewen-Trout Creek W 36-6
Oct 30 open
 
1986   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Lake Linden-Hubbell W 20-17
Sep 05 Eagle River (WI) Northland Pines L 3-30
Sep 12 Baraga L 4-6 Copper-Country
Sep 19 Ontonagon W 10-3 Copper-Country
Sep 26 Hancock L 13-32 Copper-Country
Oct 03 Houghton L 0-16 Copper-Country
Oct 10 L'Anse L 0-28 Copper-Country
Oct 17 Stephenson L 0-12
Oct 24 open
 
1985   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Lake Linden-Hubbell L 0-12
Sep 06 Eagle River (WI) Northland Pines L 7-26
Sep 13 Baraga W 9-0 Copper-Country
Sep 20 Ontonagon L 10-20 Copper-Country
Sep 27 Hancock L 12-20 Copper-Country
Oct 04 Houghton L 0-40 Copper-Country
Oct 11 L'Anse L 0-9 Copper-Country
Oct 18 Stephenson L 14-29
Oct 25 open
 
1984   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Iron River West Iron County L 6-48
Sep 07 Eagle River (WI) Northland Pines L 14-30
Sep 14 Baraga L 12-22 Copper-Country
Sep 21 Ontonagon L 14-20 Copper-Country
Sep 28 Hancock L 0-34 Copper-Country
Oct 05 Houghton L 6-27 Copper-Country
Oct 12 L'Anse L 14-45 Copper-Country
Oct 19 Ironwood L 6-28
Oct 26 open
 
1983   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Iron River West Iron County L 15-35
Sep 09 Eagle River (WI) Northland Pines L 12-21
Sep 16 Hancock L 6-33 Superior-6
Sep 23 Powers North Central L 14-47
Sep 30 Ontonagon L 8-13 Superior-6
Oct 07 L'Anse L 0-20 Superior-6
Oct 14 Houghton L 8-28 Superior-6
Oct 21 Ironwood L 0-42 Superior-6
Oct 28 open
 
1982   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Iron River West Iron County W 2-0 F
Sep 10 Eagle River (WI) Northland Pines L 15-20
Sep 17 Hancock W 7-6 Superior-6
Sep 24 Kingsford L 0-52
Oct 01 Ontonagon L 0-28 Superior-6
Oct 08 L'Anse L 7-12 Superior-6
Oct 15 Houghton L 0-50 Superior-6
Oct 22 Ironwood W 2-0 Superior-6 F
Oct 29 open
 
1981   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Iron River West Iron County L 18-28
Sep 11 Eagle River (WI) Northland Pines L 12-30
Sep 18 Hancock L 6-12 Superior-6
Sep 25 Kingsford L 0-42
Oct 02 Ontonagon L 6-21 Superior-6
Oct 09 L'Anse W 20-0 Superior-6
Oct 16 Houghton L 13-14 Superior-6
Oct 23 Ironwood L 6-40 Superior-6
Oct 30 open
 
1980   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Iron River West Iron County L 6-28
Sep 05 Eagle River (WI) Northland Pines W 3-0
Sep 12 Hancock W 19-18 Superior-6
Sep 19 open
Sep 26 Ontonagon W 24-0 Superior-6
Oct 03 L'Anse W 23-0 Superior-6
Oct 10 Houghton L 7-20 Superior-6
Oct 17 Ironwood L 12-14 Superior-6
Oct 24 open
 
1979   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Iron River West Iron County L 6-13
Sep 07 Eagle River (WI) Northland Pines W 14-8
Sep 14 Houghton W 14-0 Superior-6
Sep 21 Ontonagon W 26-7 Superior-6
Sep 28 Bessemer W 6-0
Oct 05 Hancock W 14-6 Superior-6
Oct 12 L'Anse W 14-7 Superior-6
Oct 19 Ironwood L 14-28 Superior-6
Oct 26 open
 
1978   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Iron River West Iron County L 14-32
Sep 08 L'Anse L 7-12 Superior-6
Sep 15 Houghton W 14-6 Superior-6
Sep 22 Ontonagon W 9-6 Superior-6
Sep 29 Bessemer L 12-21
Oct 06 Hancock L 0-19 Superior-6
Oct 13 Gwinn L 8-49
Oct 20 Ironwood L 13-20 Superior-6
Oct 27 open
 
1977   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Iron River West Iron County L 6-41
Sep 09 L'Anse L 12-19 Copper-Country
Sep 16 Houghton W 19-6 Copper-Country
Sep 23 Ontonagon T 0-0 Copper-Country
Sep 30 Bessemer L 0-35
Oct 07 Hancock L 0-32 Copper-Country
Oct 14 Gwinn L 0-6
Oct 21 Crystal Falls Forest Park L 0-59 Copper-Country
Oct 28 open
 
1976   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Iron River West Iron County T 6-6
Sep 10 L'Anse L 14-34 Copper-Country
Sep 17 Houghton W 40-6 Copper-Country
Sep 24 Ontonagon L 0-12 Copper-Country
Oct 01 Bessemer L 6-15
Oct 08 Hancock L 0-34 Copper-Country
Oct 15 open
Oct 22 Crystal Falls Forest Park L 7-42 Copper-Country
Oct 29 open
 
1975   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Iron River West Iron County W 10-6
Sep 05 L'Anse W 20-6 Copper-Country
Sep 12 Houghton W 38-6 Copper-Country
Sep 19 Ontonagon W 27-18 Copper-Country
Sep 26 Bessemer W 28-0
Oct 03 Hancock W 27-8 Copper-Country
Oct 10 Norway L 0-58
Oct 17 Crystal Falls Forest Park L 12-35 Copper-Country
Oct 24 open
 
1974   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Iron River West Iron County L 12-39
Sep 06 L'Anse T 14-14 Copper-Country
Sep 13 Houghton W 33-8 Copper-Country
Sep 20 Ontonagon W 42-6 Copper-Country
Sep 27 Bessemer L 7-14
Oct 04 Hancock W 21-0 Copper-Country
Oct 11 Norway W 34-7
Oct 18 Crystal Falls Forest Park W 16-6 Copper-Country
Oct 25 open
 
1973   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Iron River West Iron County L 9-20
Sep 07 L'Anse L 7-12 Copper-Country
Sep 14 Houghton W 16-0 Copper-Country
Sep 21 Ontonagon W 12-0 Copper-Country
Sep 28 Bessemer L 14-34
Oct 05 Hancock L 6-43 Copper-Country
Oct 12 Gwinn L 0-7
Oct 19 Crystal Falls Forest Park L 11-21 Copper-Country
Oct 26 open
 
1972   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Bessemer L 0-6
Sep 08 L'Anse L 0-20 Copper-Country
Sep 15 Houghton L 0-8 Copper-Country
Sep 22 Ontonagon T 10-10 Copper-Country
Sep 29 open
Oct 06 Hancock L 7-14 Copper-Country
Oct 13 Gwinn W 19-0
Oct 20 Crystal Falls Forest Park L 0-58 Copper-Country
Oct 27 open
 
1971   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Bessemer W 8-0
Sep 10 L'Anse L 8-13 Copper-Country
Sep 17 Houghton L 14-20 Copper-Country
Sep 24 Ontonagon L 14-27 Copper-Country
Oct 01 open
Oct 08 Hancock W 30-6 Copper-Country
Oct 15 Gwinn L 6-39
Oct 22 Crystal Falls Forest Park L 6-24 Copper-Country
Oct 29 open
 
1970   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Bessemer W 14-6
Sep 11 L'Anse L 8-48 Copper-Country
Sep 18 Houghton W 28-6 Copper-Country
Sep 25 Ontonagon W 6-0 Copper-Country
Oct 02 Ironwood L 6-28
Oct 09 Hancock L 0-8 Copper-Country
Oct 16 Gwinn L 6-14
Oct 23 Crystal Falls Forest Park L 12-34 Copper-Country
Oct 30 open
 
1969   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 Bessemer W 34-6
Sep 05 L'Anse W 28-0 Copper-Country
Sep 12 Houghton W 27-16 Copper-Country
Sep 19 Ontonagon W 28-0 Copper-Country
Sep 26 Ironwood L 6-26
Oct 03 Hancock L 0-8 Copper-Country
Oct 10 Gwinn L 0-34
Oct 17 Crystal Falls Forest Park W 17-8 Copper-Country
Oct 24 open
 
1968   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Ironwood L 14-20
Sep 06 L'Anse W 7-6 Copper-Country
Sep 13 Houghton W 38-13 Copper-Country
Sep 20 Ontonagon W 20-12 Copper-Country
Sep 27 open
Oct 04 Hancock W 20-14 Copper-Country
Oct 11 Gwinn L 14-18
Oct 18 Crystal Falls Forest Park W 19-6 Copper-Country
Oct 25 Bessemer W 25-6
 
1967   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Bessemer L 6-33
Sep 08 L'Anse T 13-13 Copper-Country
Sep 15 Houghton W 13-12 Copper-Country
Sep 22 Ontonagon L 20-28 Copper-Country
Sep 29 Ironwood L 6-20
Oct 06 Hancock L 20-31 Copper-Country
Oct 13 Gwinn L 15-20
Oct 20 Crystal Falls Forest Park L 12-20 Copper-Country
Oct 27 open
 
1966   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Bessemer L 13-25
Sep 09 Maple (WI) Northwestern W 41-6
Sep 16 Houghton W 27-6
Sep 23 Ontonagon W 46-19
Sep 30 Ironwood L 21-26
Oct 07 Hancock W 33-0
Oct 14 Gwinn W 26-12
Oct 21 Crystal Falls W 26-12
Oct 28 open
 
1965   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 03 Bessemer W 34-20
Sep 10 L'Anse W 33-7
Sep 17 Houghton L 7-13
Sep 24 Marquette Baraga W 30-0
Oct 01 Ironwood L 0-13
Oct 08 Hancock W 32-12
Oct 15 Gwinn W 19-6
Oct 22 Ontonagon W 32-7
Oct 29 open
 
1964   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 04 Bessemer L 12-27
Sep 11 Gwinn L 6-7
Sep 18 Houghton L 0-15
Sep 25 L'Anse L 13-18
Oct 02 Ironwood L 0-22
Oct 09 Hancock L 12-20
Oct 16 open
Oct 23 Escanaba Holy Name L 7-34
Oct 30 open
 
1963   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 Bessemer L 0-6
Sep 06 open
Sep 13 open
Sep 20 Houghton W 12-6
Sep 27 Ironwood L 7-20
Oct 04 Hancock W 19-0
Oct 11 Gwinn W 26-6
Oct 18 Escanaba Holy Name L 6-20
Oct 25 open
 
1962   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 Bessemer W 18-12
Sep 07 Gwinn W 26-0
Sep 14 open
Sep 21 Houghton W 41-6
Sep 28 Ironwood L 6-25
Oct 05 Hancock W 26-13
Oct 12 open
Oct 19 Baraga W 40-20
Oct 26 open
 
1961   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 01 Lake Linden-Hubbell W 42-0
Sep 08 Gwinn W 40-12
Sep 15 Escanaba Holy Name T 6-6
Sep 22 Houghton W 20-6
Sep 29 Ironwood L 0-13
Oct 06 Hancock L 0-27
Oct 13 Crystal Falls W 13-12
Oct 20 open
Oct 27 open
 
1960   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 Lake Linden-Hubbell W 39-0
Sep 09 Iron River L 0-19
Sep 16 open
Sep 23 Houghton W 7-6
Sep 30 Ironwood L 0-38
Oct 07 Hancock W 14-6
Oct 14 Crystal Falls W 14-0
Oct 21 Wakefield L 7-61
Oct 28 open
 
1959   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 28 open
Sep 04 Iron River L 12-53
Sep 11 Bessemer L 0-26
Sep 18 Houghton L 0-14
Sep 25 Ironwood L 0-28
Oct 02 Hancock L 0-27
Oct 09 Lake Linden-Hubbell W 12-0
Oct 16 Wakefield L 0-41
Oct 23 open
 
1958   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 29 open
Sep 05 Iron River L 0-19
Sep 12 Bessemer L 7-17
Sep 19 Houghton W 13-7
Sep 26 Ironwood L 0-43
Oct 03 Hancock L 0-19
Oct 10 Lake Linden-Hubbell W 14-12
Oct 17 Negaunee L 19-39
Oct 24 open
 
1957   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 30 open
Sep 06 Iron River W 20-14
Sep 13 Bessemer W 14-12
Sep 20 Houghton W 27-14
Sep 27 Ironwood W 59-7
Oct 04 Hancock W 19-6
Oct 11 Lake Linden-Hubbell W 25-0
Oct 18 Negaunee L 12-14
Oct 25 open
 
1956   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Aug 31 open
Sep 07 Iron River L 0-7
Sep 14 Bessemer L 18-25
Sep 21 Houghton W 18-6
Sep 28 Ironwood T 32-32
Oct 05 Hancock W 32-26
Oct 12 Lake Linden-Hubbell W 40-6
Oct 19 Negaunee L 18-19
Oct 26 open
 
1955   OPPONENT RESULT   CONFERENCE
Sep 02 open
Sep 09 Iron River L 0-32
Sep 16 Bessemer L 0-25
Sep 23 open
Sep 30 Escanaba Holy Name L 0-34
Oct 07 Hancock L 0-54
Oct 14 Lake Linden-Hubbell W 24-0
Oct 21 Negaunee W 25-19
Oct 28 Ironwood L 0-14